Sosyal medya hesaplarınızda etkili ve akılda kalıcı olabilmek için sosyal medya dili oluşturmalısınız. Hesaplarınızı yönetirken kendinize ait bir diliniz olmalı. Peki bu dil nasıl oluşturulur?

Öncelikle takipçilerinizi veya kullanıcılarınızı iyi analiz etmelisiniz. Markamızı ya da işletmemizi potansiyel takipçilerimize nasıl sempatik gösterip onların beğenisini kazanabiliriz?, “İçeriklerimizi nasıl dikkatlerini çekerek gösterebiliriz?” ,”Hangi mesajları nasıl vermeliyiz?”. Bu ve benzer soruların cevaplarını kendinize verdikten sonra kullanacağınız dil zaten kendiliğinden oluşacaktır. Şunu da bilmelisiniz ki bu kolay bir iş değildir. İyi analizler yapmalı ve bu analizler sonucunda çıkan verileri iyi okumalısınız. Başarı ancak bu şekilde mümkün olur. Önemli olan hesap açmak değil hesabınıza ne kadar önem verip nasıl içerikler çıkardığınızdır. Bunlarla beraber sosyal medya dili oluştururken ve sosyal medya hesaplarınızı yönetirken dikkat etmeniz gereken başka hususlar da vardır. Bunlar sürdürülebilirliği sağlar. Nedir bu önemli hususlar derseniz, aşağıdaki adımlara göz gezdirebilirsiniz.

Sosyal Medya Dili

Samimiyet

Oluşturduğunuz sosyal medya dilinizin samimiyet oranı seçtiğiniz mecraya göre  değişebilir. Fakat hangi mecra olursa olsun çok kurumsal mesajlar ve içerikler kullanıcıları çekmez. Kendimizi müşterilerimize onlardanmışız gibi göstermemiz gerekiyor. Samimi olup kullanıcılarla dost olmalıyız. Ne de olsa sayfamıza övgülerde bulunan dostlara hepimizin ihtiyacı var. Ancak başta da söylediğimiz gibi samimiyetin fazlası size zarar verebilir. Bu noktada aradaki nüansı iyi yakalamamız gerekir. Çünkü sıkı dostlara ihtiyacınız olduğu kadar marka itibarına da ihtiyacınız var.

Sadelik

Her şeyin çok hızlı tüketildiği sosyal medya platformlarında kısa ve ilgi çekici içerikler her zaman daha çok dikkat çeker. Kullanacağınız dil imla kurallarına uygun, mümkünse çok uzun olmayan içeriklerden oluşmalı. Mesajlarınız ve içerikleriniz tehditkar olmamalı.  İçeriğinizdeki metin ve görsellerin açık ve anlaşılır olması gerekir.

İlgi

Yönettiğiniz hesaplardaki geri bildirimleri, yorumları, mesajları sık sık incelemeli ve kitlenize geri dönüş yapmayı ihmal etmemelisiniz. Diğer bir deyişle onlara ilgi göstermelisiniz. Özel hisseden sadakat sağlar. Başarıyı yakalamak için hesabınızda sadece içerik paylaşmak yeterli değildir. Asıl önemli olan paylaşılan içeriği çift yönlü bir iletişim haline getirmektir. Müşterilerinize sosyal medya hesaplarında gösterdiğiniz ilgi uzun vadede büyük başarılar getirir.

Eyleme Çağrı

İçeriklerinizin daha çok kitleye ulaşabilmesi için etkileşimler çok önemlidir. Sosyal medya dilinizi bu şekilde insanları iletişime çağıran yani etkileşimde bulunabileceği şekilde oluşturmak hesabınız için verimi arttırır. Bunun temel sebebi Instagram algoritmasıdır. Takipçilerinizle etkinlikler düzenleyebilir, onları harekete geçirecek paylaşımlar yapabilirsiniz. Burada hedeflerinizi ve ihtiyaçlarınızı iyi belirlemelisiniz. Elde ettiğiniz verilerin analizlerini yaptıktan sonra farklı hedefler belirlemelisiniz. Örneğin daha çok kişiye gözükmek için içerikler hazırlayabilirsiniz. Beğenilerini toplayıp saygınlığınızın artmasını istiyorsanız projeler geliştirip kullandığınız dile uyumlu şekilde bunları paylaşabilirsiniz.

İlgili rehber: Sosyal Medyada Var Olmak

Peki Bütün Bunlar Size Ne Kazandırır?

Size özgünlük katan sosyal medya dilinin önemi büyüktür. Sosyal medya dili oluşturmak, sizin daha akılda kalıcı kılar, daha özgün olmanızı sağlar. Milyonlarca marka ve işletme arasından dikkat çekici olmanızı sağlar. Herkesin aynı olduğu yerde farklılıklar göze çarpar. Bunu markanızla birleştirdiğinizde başarı zaten kendiliğinden gelecektir.
Sosyal medya dilinin oluşumu, samimiyeti yakalamak,  kullanıcılarla dost olmak, onlara ilgi göstermek ve karşılıklı iletişimde kalabilmek sosyal medyanın temel dinamikleridir. Bunlardan vazgeçmemeniz gerekir. Kullanıcılar çeşitli sebeplerle sosyal medyada çok zaman geçirirler. Siz de bu zamanı markanız için harcamalısınız. Sosyal medya hesaplarınız için harcadığınız verimli zaman kullanıcıları tanımanızı sağlayacak, iyi analiz ettiğiniz kullanıcıları anlamanız ise hedefinize ulaşmanızı sağlayacaktır. Hedeflerinize ulaştığınızda yukarıda sıraladığımız konuları ihmal etmek markanıza ve imajınıza zarar verebilir. Bu yolculuğun uzun olduğunu unutmayın.