Sosyal medyada var olmak, sevilen bir marka olmayı başarabilmek ve müşterilerinin sosyal medya platformlarında kalbini kazanabilmek çoğu markanın ortak isteğidir. Fakat bu tahmin edebileceğiniz üzere kolay bir iş değildir. Üstüne gerekli mesainin harcanması gereken bir durumdur. 

Pandemiyle birlikte e-ticaret satışlarında ve sosyal medyada markalarla iletişime geçme oranı büyük artış göstermiştir. Bundan dolayı satın alma tercihlerinde markaların müşterileriyle iletişime geçmeleri tüketici davranışı açısından büyük önem taşımaktadır. Yani sevilen marka hesapları kazanıyor. Bu duruma “Lovemark” da denir.

Love mark

 

Sosyal Medyada Var Olmak / Lovemark Olmak 

Ürün ya da hizmetten fazlasını vadeden, sunabilen ve tüketicileriyle satışlarından farklı olarak bağ kuran markalar sosyal medyada gerçekten var oluyor. Peki bu süreç nasıl işliyor?

-Müşterileri dinlemek: Müşterilere kulak veren, gerek istek ve beğenilerine cevap vermek , yaşadığı sıkıntılara çözüm bulabilmek.

-İletişimde devamlılık: Müşterilerle zaman zaman değil her zaman gerekli mesaiyi harcayarak onlarla iletişimde kalabilmek.

-Aksiyon alabilmek: Üretilen içeriklerin geri dönüşünü alabilmek ve müşterileri harekete geçirebilmek.

-Tüketici gözünden bak: Durumlara tüketici gözüyle bakabilmek ve konulara bu şekilde yaklaşmak.

-Özgün içerik çıkar: Özgün içeriklerle dikkat çekmeyi başarabilmek.

-Düzenli Paylaşım: Paylaşımları düzenli şekilde devam ettirmek ve sosyal medyadan çok kopmamak gerekir.

-Trendlere hakim olmak: Trendleri yakından takip edebilmek ve bu trendlere hakim olmak.

-Metinler: Vereceğiniz mesajı hedef kitleye uygun şekilde yazabilmek ve onların ilgisini çekebilmek.

-Avantaj sağlamak: Takipçilerine zaman zaman çeşitli avantajlar sunmak.

-Ürün ve hizmeti doğru aktarmak:  Ürün ve hizmeti anlatırken anlam karmaşası yaratmamak.

-Müşteriye dokunmak: Müşterileriniz hayatına dokunabilmek ve onlara ilham kaynağı olabilmek.

-Marka hikayesi: Markaya bir hikaye yaratarak müşterilerinizle olan duygusal bağı güçlendirmek ve bu sayede akılda kalıcılığını arttırmak.

 

Sosyal Medyada Var Olmanın Sağladığı Faydaları

Sosyal medyada var olabilmenin sektörde kalabilme açısından ve müşteri açısından önemi büyüktür. Bu yüzden markalar uzun vadede güvenilir olabilmelidir. Sevilen bir marka olmak zor olsa da müşterileriyle arasında kurulan duygusal bağdan ötürü kalıcı alışverişin zeminini hazırlar. Sevilen bir marka olmak sektörel büyümenin anahtarıdır. Bundan dolayı markalar kalıcı ve sevilen bir marka olmak için zaman harcamalıdır. Sevilen marka olmanın, yani sosyal medyada var olmanın faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

-Uzun vadede sektörde kalıcı olur.

-Markaya değer katar. Böylece marka değeri yükselir.

-İtibar ve güven oluşturur.

-Müşteri sadakati artar.

-Farkındalığı artırır.

-Hedef kitlesine daha hızlı ve kolay ulaşır.

-Ürün tanıtımları daha etkili olur.

Sosyal Medyada Var Olmak Ya Da Olmamak

İşte bütün mesele bu!. Markanızı doğru kişilere doğru zamanda doğru stratejilerle göstermelisiniz. Aynı zamanda müşterilerinizin hayatlarına dokunmalısınız. Görünür olmadan tanıtım sağlayamazsınız. Bu yüzden markanız büyük kitleleri içinde barındıran sosyal ağlarda bulunmalıdır. Rekabet her geçen gün artıyor. Geleneksel yerini dijitale bırakıyor. Ticaret hacmini bu rekabet içinde, dijitalin sağladığı avantajları kullanarak büyütebilirsiniz. Aksi takdirde piyasada tutunmanız mümkün olmayacaktır. Sosyal medyada var olmak, markanızın var olması demektir. Zaten var olmamayı hepimiz biliyoruz sanırım. Bütün bunları düşündüğümüzde sosyal medya platformlarını kullanmak için birçok sebebimiz bulunuyor. Bu platformları kullanırken içeriklerinizi ve hedeflerinizi, sosyal medyada bulunmak için değil  VAR olmak için ayarlarsak geri dönüşleri daha büyük olacaktır. Bu konuda da daha önce belirttiğimiz planlama ve strateji işin içine giriyor. Kısacası sosyal medyada var olun, aşk markası olun! Tüketicin kalbine giden yolu bulun. Çünkü bunun devamında markanıza başarılar kendiliğinden gelecektir. Sektörde ticari hacminizin artması kaçınılmaz olacaktır.