Sosyal medyada marka iletişimi için müşterilerimiz ile etkili bir iletişim kurarak bize güçlü yönlerimizi ve fırsatlarımızı kullanabileceğimiz alanlar yaratır diyebiliriz. Bu nedenle sosyal ağlarda marka bilinirliği, satış, prestij ve tanıtım gibi konuları, hedef ve stratejilerimize göre değerlendirip projeler yaratabiliriz. Marka iletişimi için kullanacağımız sosyal ağlar bize gereken verileri ve analizleri de vererek doğru stratejileri yaratmamıza da yardımcı olur.

SOSYAL MEDYADA MARKA İLETİŞİMİ VE ÖNEMİ

Dijital ağların hayatımıza girmesiyle pazarlama iletişimi tamamen değişti. Geleneksel mecralara alışan firmalar için yeni bir dönem başladı. Artık devasa bütçeler gerektiren tek yönlü iletişimi olan reklam filmleri dışında farkedilir olmak daha değerli hale geldi. Bununla beraber hedef kitlenin en küçük birimine bile ulaşmak mümkün hale geldi.  Son zamanlar sosyal medya ağlarının kullanıcı sayılarında büyük artış yaşanmışır. Bundan dolayı markaların sosyal ağlardaki kitleleriyle iletişime geçmesi, markanın devamlılığı için kaçınılmaz hale gelmiştir. Artık büyük bütçelerle tek reklam yerine, sosyal medyada marka iletişimini kullanarak, tanıtım faaliyetleri sürekliliği olan bir sürece dönüştürülebilir halde. Bu nedenle tutum, kanaat ve davranışları etkilemek artık daha kolay.

Sosyal medya platformlarının yükselişiyle haberleri, fikirleri, eğlenceyi yani aslında bütün içeriği kullanıcılar üretir ve tüketir oldu.

Marka, sosyal platformlarda etkili iletişim sağlayarak tüketici davranışına doğrudan etki edebiliyor.  Bundan dolayı onların arasında yer alıp söz sahibi olabilen markaların da yükselişi büyük oldu. Bu durum ise içerik yönetimini doğurdu. Marka iletişimde içerik yönetimi ve marka dili tüketicilere yakın bir bağ kurmayı amaçlıyor. Bütün bu durumlar bizi marka iletişim stratejisi oluşturmaya götürüyor. Oluşan büyük kitleleri etkilemek adına tasarlanan yol ve stratejilerle marka iletişimimizi doğru zemine oturtmayı amaçlayarak daha büyük geri dönüşler almamız mümkün.

SOSYAL MEDYADA MARKA İLETİŞİMİ KURMANIN SEBEBİ

“Marka mutlaka konuşmalıdır.” Bu sebeple kitle neredeyse marka orda olmak zorundadır. Büyük kitleler artık sosyal medya mecralarında olduğu için, satışlarda büyümek istiyorsak dijital mecraların bize sağladığı faydaları sonuna kadar kullanmayı bilmek gerekir.

strateji

SOSYAL MEDYADA MARKA İLETİŞİMİ VE STRATEJİLER

Bir firmanın genel stratejisi dışında onu destekleyen yan stratejiler olarak nitelendirilebilecek stratejileri  de olabilir. Bütün bu stratejiler genel kurum stratejisiyle uyuşmalıdır. Tüm plan ve stratejilerin hedef kitleye ulaşması, marka iletişimi yoluyla olmalıdır.

Hedeflenen marka iletişimleri genel olarak müşterilerin zihninde olumlu imaj yaratmayı amaçlamaktadır. Çeşitli reklamlar, durum ve etkinliklik yönetimleriyle kendini tüketiciye doğru şekilde anlatabilmeliyiz. Aynı zamanda bunu ilgi çekici hale getirmek markaların en büyük isteklerinden biri. Dolayısıyla bunu sağlamak için ise sosyal medya ajanslarıyla birlikte çalışmak faydalı olacaktır.

Neler yapmamız gerektiğinden bahsedecek olursak:

  • Hedef ve stratejilerimizi uygulayacağımız sosyal  mecraları seçmeliyiz. 
  • Hedef kitlenin duygularını ve arzularını iyi analiz ederek marka ile iletişime geçme imkanı sunmalıyız.
  • Bu iletişim halini sürekli hale getirmeliyiz.
  • Ardından rakipleri analiz etmeliyiz.
  • Hedef ve stratejilerimizde bu analizleri kullanmalıyız.
  • İçerik planlaması yapmalıyız.
  • Planladığımız içerikleri düzenli şekilde paylaşmalıyız.