Günümüzde influencerlar, insanların satın alma davranışlarının üzerinde oldukça büyük bir etkiye sahiptir. Dolayısıyla markalar da influencerların bu etkisinden yararlanmak için pazarlama stratejilerinde influencerlara yer vermeye başlamışlardır. Burada da karşımıza Influencer Marketing Ajansı çıkmaktadır. Bu yazımızda size Influencer Marketing Ajanslarının nasıl çalıştığını aktaracağız.

influencer marketing ajansı çalışır
influencer marketing ajansı çalışır

Influencer Nedir? 

Influencer marketing ajanslarının işleyişine geçmeden önce, ‘influencer’ kavramının ne anlama geldiğine kısaca göz atalım. Son zamanlarda sosyal medya kullanımının artmasıyla birlikte ‘influencer’ kelimesini duymayan kalmamıştır. İngilizce kökenli olan ‘influencer’ kelimesi; ‘etkileyen kişi, etkileyici’ anlamına gelmektedir. Instagram, Twitter, Youtube, Tiktok, Facebook gibi sosyal medyalarda geniş kitlelere sahip ve bu kitlelerin satın alma davranışlarını etkileyen kişilere ‘influencer’ denmektedir. Influencer ünlü bir kişi olabileceği gibi; çok güzel makyaj yapıp bunu paylaşan bir kadın, gezdiği tarihi mekanları paylaşan bir genç de olabilmektedir. Bu kişiler yaşadıkları deneyimleri paylaşarak, tanıtım ve pazarlama eylemlerini gerçekleştirirler.

Influencer Marketing Nedir?

Sosyal medya kullanımının yaygınlaşmasının sonucunda, sosyal medya mecraları güçlü bir pazarlama alanı haline gelmiştir. Bununla birlikte influencerlar markaların reklam yüzü olmaya başlamış, ürünlerini tanıtır hale gelmiştir. Kısacası markaların reklamlarını yapmaya başlamışlardır. 

Influencer Marketing; Instagram, Youtube, Facebook gibi sosyal medya platformları üzerinden ürün veya hizmet tanıtımı yapılması, indirim duyurusu yapılması, ürün veya hizmetlerle ilgili deneyimlerin aktarılması gibi pazarlama uygulamalarıdır. Bu pazarlama uygulamaları ile birlikte, tüketicilerin satın alma davranışlarında bir değişim meydana getirmek amaçlanmaktadır.

Influencer marketing ile markalar:

 1- Marka bilinirliklerini arttırabilir.

 2- Satış oranlarını arttırabilir. 

 3- Kullanıcılıarın markaya olan güvenini arttırabilir.

 4- Influencerların paylaştıkları deneyimler sayesinde, kullanıcıların markaya olan bağlılıklarının daha sağlam bir zemine oturmasını sağlayabilirler.

Influencer Marketing Ajansı Nedir?

Günümüzde ürün ve hizmet kullanıcıları, geleneksel reklam uygulamalarındaki ürün veya hizmet tanıtımlarından ziyade gerçek deneyimlere önem vermektedir. Dijital çağa ayak uydurmayı başarmış ve sosyal medyanın gücünü fark etmiş olan markalar da; pazarlamaya ayırdıkları bütçeleri geleneksel pazarlama kanallarında kullanmak yerine, yeni medya kanallarında kullanmayı tercih etmektedirler. Bu noktada da karşımıza Influencer Marketing Ajansları çıkmaktadır. Influencer marketing ajansları; markalar ile ‘influencer’ adı verilen kanaat önderlerini bir araya getiren ajanslardır. Markalar, bu ajanslarla birlikte çalışmayı tercih ederek hedef kitlelere ulaşmayı hedeflemektedir. 

Influencer Marketing Ajansı Nasıl Çalışır?

Markaların ajanslarla iletişime geçmesiyle veya ajansların markalara teklif yollaması ile influencer marketing ajansının çalışma modelinin ilk aşaması başlar. Marka ajansa, projeyi yürütme amaçlarından ve proje hedeflerinden bahseder. Amaç ve hedefler doğrultusunda, pazarlamanın gerçekleşeceği kanal olan sosyal medya mecrası ve hedef kitle belirlenir. Kaç tane influencerla çalışılacağına karar verilir.

Pazarlama kanalı ve hedef kitle belirlendikten sonra influencer marketing ajansı, projeye uygun olacak influencerları bulmaya başlar. Bu noktada doğru influencerları seçmek pazarlama stratejisinin başarılı olmasında çok büyük öneme sahiptir. Bu nedenle de influencer seçiminde bazı noktalara dikkat etmek gerekmektedir.

Influencer Marketing Ajanslarının influencer seçerken dikkat etmesi gereken noktalar:

1-    Etkileşimi yüksek influencerlar bulmak: Pazarlamanın daha başarılı ve daha hızlı gerçekleşebilmesi adına influencerın etkileşim oranın yüksek olması önemlidir.

2-    Organik takipçiye sahip influencerlar bulmak: Influencerın takipçilerinin organik olması, etkileşimin yüksek olacağı anlamına gelir. Bu nedenle organik takipçiye sahip influencerları bulmak önemlidir.

3-    Marka içeriğiyle alakalı influencerlar bulmak: Reklamı yapılacak ürün veya hizmetin, influencerın takipçilerine hitap ediyor olması pazarlamanın başarılı olabilmesi için önemlidir.

Projeye uygun olan influencerlar tespit edildikten sonra onlarla iletişime geçilir, proje detayları aktarılır. Teklifi kabul eden influencerlar ile proje hayata geçirilmeye başlanır. Bu noktada önemli olan; pazarlamanın doğal bir şekilde gerçekleşmesi ve kitleyi rahatsız edecek düzeyde olmamasıdır. 

Projenin gerçekleştiği süre boyunca influencerın paylaşımları, ajans tarafından düzenli olarak takip edilir. Herhangi bir sorun meydana geldiğinde bunun çözümü sağlanır. Projenin sonunda ise influencerlardan istatistikler alınarak raporlar hazırlanır ve markaya sunulur. 

Influencer marketing ajanslarıyla ilgili daha fazla bilgi almak için diğer blog yazımıza göz atabilirsiniz: https://www.kornisonajans.com/influencer/influencer-ajansi/