Influencer ajansı nedir ve hizmetleri nelerdir? Nasıl avantajlar sağlar? Hepsinin cevabı yazımızda. Keyifli okumalar dileriz…

Influencerların popülerliğinin son zamanlarda fazlasıyla arttığını hepimiz görüyoruz ve biliyoruz. Bunun  sonucunda önce influencer marketing, ardından da markaların influencer marketinge verdiği önem sonrası işlerin daha profesyonel şekilde yürümesi için influencer ajansları ortaya çıktı. Markalar influencerların gücünden yararlanarak sosyal medayada satışlarını büyütmek istiyor. Influencer ajanslarının ortaya çıkma sebebi de bu satışlarda büyümeye giden yolda markalarla daha kurumsal şekilde iletişime geçebilmek, işleri plan programlı şekilde yürütmek ve sosyal medya dinamiklerini kullanarak kampanya performansını yükseltmektir.  Dolayısıyla gelen brief doğrultusunda marka özelinde çalışmalar yaparak kampanyayı geri dönüş oranı yüksek şekilde gerçekleştirmeye çalışırlar. Bu çalışmaları marka değerini koruyarak yapar. Ajanslar kampanya hedeflerini gerçekleştirebilmek için markalarla sürekli yan yana iletişim halinde olurlar.  

Bir marka ve influencer ajansı arasındaki güven, özveri ve doğru iletişim kampanyanın sonuçlarını doğrudan etkiler. Doğru brief ve çözümlemeler yine kampanyanın performansına etki eden faktörlerdendir.

influencer ajansları

Neden Influencer Ajansı ile Çalışılır? 

Influencer ajansları, influencerlar ile markalar arasındaki bağlantıyı kurar ve bütçelerine bağlı olarak  markayla alakalı çalışmalar yaparak onlara etkileşim ve geri dönüş oranına göre en uygun influencerları sıralar. Bu sıralamada influencerın çıkardığı içerikler, influencerın takipçilerinin organikliği, marka imajıyla uyumlu olması ve hedef kitle uyumu dikkat edilen kriterlerdendir. Genel olarak temel amaç; doğru influencerları bulmak, onlarla kampanya doğrultusunda doğru içeriği çıkarmak ve gün sonunda performansı yüksek kampanyalar yürütebilmektir. Dolayısıyla influencer kampanyaları için ajansın rolü büyüktür. Organizasyonu marka için bu ajanslar üstlenir ve gerçekleştirir.

Öncelikle kampanyanın amacına göre stratejiler oluşturulur. Ardından araştırmalar ve geliştirmeler yaparak verilecek mesajı belirlerler. Uygulamaya geçilmeden önce yapılacak paylaşımların örnekleri alınır. Bu örnekler markaya gönderilerek onay sürecinden geçer. Dolayısıyla marka onayı olmadan uygulamaya geçilmez. Markadan onay alındıktan sonra ise uygulama kısmına geçilir. Uygulama kısmı düzenli olarak ajanslar tarafından denetlenir. Uygulamanın bitişinde ise bütün influencerlardan erişim, gösterim, paylaşım, beğeni ve yorum gibi bütün istatistikler alınarak markaya sunulur. Böylece kampanyanın başarısı veri ve istatistiklerle somut bir şekilde ortaya konmuş olur. Tabi bu düzen ve profesyonellik her markanın çalışmak isteyeceği bir çalışma şeklidir. Dolayısıyla ajanslar da marka yararını önde tutacak şekilde çalışmalarını yaparlar ve iki taraflı kazanç sağlanmış olur. Bu nedenle markalar influencer ajansları ile çalışmayı tercih eder.

Influencer Ajansı ile Çalışmanın Avantajları Nelerdir?

Marka yapacağı kampanya için sadece ajans yetkilileri ile iletişime geçer. Yani tek tek influencerlarla iletişim kurmak yerine tek bir iletişim kanalı bulunur. Dolayısıyla bu durum markanın işlerini ve kampanya işleyişini kolaylaştırır. Bu durum bakıldığında büyük kolaylık sağlar. Örneğin bir kampanya için 20 influencer ile çalışılacağını düşünelim (kampanyaya göre azalıp artabilir). Kampanyanın hedef ve amaçlarına göre 20 influencer analiz edilecek ve görüşme sağlanacak. Takipçiler ile etkileşimine ve iletişime bakılacak. Bu 20 influencer ile ayrı ayrı iletişim kurarak onlarla anlaşmak ve denetlemek yerine tek bir elden bütün bunlara ulaşabilmek zaman ve kampanyanın geri dönüş bakımından daha iyi olmasını sağlayacak yer daha çok tercih edilir.

Influencerların popülaritesinin son derece artması sonucu ortaya çıkan influencer kirliliği yadsınamaz bir gerçektir. Ajansların temel görevlerinden bir tanesi marka mesajına ve imajına uygun hareket eden influencerlarla çalışmaktır. Marka yararı burada en öncelikli durumdur. Bot takipçisi olan influencerlar tespit edilir ve bu kişilerle çalışılmaz. Dolayısıyla organik takipçisi bulunan influencerlar seçilir. Ardından doğru stratejilerle doğru mesaj verilmesi sağlanarak kampanyanın sonuçlarının daha iyi olması sağlanır. Sosyal medya dilini markaya uyarlarlar. Bu ajanslar kampanyanın seçilen mecraya göre performansına etki edecek dokunuşlar yaparlar.

Doğru influencerlara ulaşmak isteyen markalar detaylı filtreleme algoritmasına sahip geniş datamızla markanız için en doğru influencerları çok kısa bir sürede analiz ediyor ve adeta markanıza birebir uyumlu influencerlarla markanızı buluşturuyoruz.

Kurulduğumuz ilk günden beri müşterilerimizi dijitalde var ediyor, markanızla hedef kitleniz arasında güçlü bir iletişim kuruyoruz. Bu sebeple kendimizi Sosyal Medyada Sosyal Olduran Sosyal Medya Ajansı olarak konumlandırıyoruz.

Şubat 2018

“Sosyal Medyada Sosyal Olduran Ajans” mottosu ile 2018 yılının Şubat ayında, dinamik ve genç bir ekiple İzmir’de ticari faaliyetlerimize başladık. Ana odak noktamız markaların sosyal medya iletişimini profesyonel ve kurum kültürüne uygun bir şekilde sürdürmekti. İki yılı aşkın bir süre birçok ulusal ve global firmanın sosyal medya iletişimi ve içerik stratejileri konusunda çalışmalar gerçekleştirdik.

Nisan 2020

İçerik kurgusu ve kreatif tasarımlarda olan odak noktamızı, influencer iletişimine yönelttik. Bu bağlamda influencerların takipçileri ile olan ilişkisini temel alarak derinlemesine analizler çıkararak konuya analitik bir bakış açısı getirdik. Analizlerimiz sonucu mevcut markalarımıza ölçümlenebilir influencer kampanyaları oluşturmaya başladık.

Ocak 2021

Influencer marketing alanında yapmış olduğumuz birçok kampanya, ve temas ettiğimiz influencer ve markalar dolayısıyla mevcut işleyişin aksayan noktalarını tespit ettik ve bu süreci nasıl otomatize hale getirebileceğimize dair notlar almaya başladık. Temel odak noktalarımızdan biri içerik oluşturucularının gelirlerini daha düzenli bir hale getirebilmek ve sektörün dengelerini belirleme ihtiyacıydı.

Eylül 2022

Marka ve influencer tarafında doğru ihtiyaçları tespit ettikten sonra, pazar araştırması yapmaya başladık. Birçok marka ve influencera tespitlerimizi ve çözümlerimizi sunduk. Bu aşamada aldığımız olumlu geri dönüşler, Influencer Marketing Ajansı olarak konumlanmamızda en önemli motivasyon oldu.

Günümüz ve Gelecek Hedeflerimiz

Yıllar süren Influencer marketing sürecimize, bünyemizde iki global sosyal medya platformu, yüzlerce marka ve on binlerce influencer ile devam ediyoruz. Öncelikle Türkiye ardından globaldeki influencer marketing ekosistemini domine eden, kalıcı iş birliklerinin kurulduğu, yönetildiği ve sektörün dengelerini belirleyen eğitici ve geliştirici bir Influencer Marketing Ajansı olarak konumlanmak.

Bazı Mutlu Müşterilerimiz

Influencer marketing süreçlerinde birlikte yol aldığımız markalarımızdan bazıları...

"Çoğu insan başarıyı almak olarak düşünür. Oysa başarı, vermekle başlar." Henry Ford

Loading

GÖNDERİLİYOR

Mesajınız bize ulaştı, en kısa sürede dönüş yapacağız. İlginize teşekkür ederiz.

REFRESH

Markanız için nasıl bir influencer kampanyasına ihtiyacınız var? Tanışma toplantısı ayarlayıp neler yapabileceğimiz üzerine konuşmak isteriz.

Sizinle görüşmeden önce vermiş olduğunuz bütçe doğrultusunda öngörülerimizi sunmak adına projeniz için ayırdığınız tahmini bütçeyi öğrenmek isteriz.

Projeniz hakkındaki detayları yada bize sormak istediğiniz soruları buradan iletebilirsiniz.

  • Kişisel Bilgiler
  • Proje Detayı
  • Mesajınız