Bu yazımızda sosyal medyada yapılmaması gereken reklam hataları konusundan bahsedeceğiz.

Sosyal medya mecraları günümüzde ürün ya da hizmetini satmak isteyen markalar için olmazsa olmazlardan. Markalar ya da işletmeler ürün ya da hizmetine bu mecralar sayesinde talep topluyor. Bu sebeple sosyal medya mecralarına sıkça reklam veriliyor. Ama bu reklamları verirken bazı dikkat edilmesi gereken hususlar söz konusudur. Bu yazımızda size yapılmaması gereken konulardan bahsedeceğiz.

Sosyal Medyada Yapılmaması Gereken Reklam Hataları

Sosyal Medyada Yapılmaması Gereken Reklam Hataları

Hedefleri Belirlememek

Sosyal medya mecralarına reklam verirken yapılan en büyük hatalardan biridir. Sosyal medya reklamlarıyla alakalı bir çok modelleme bulunmakta. Hepsi farklı amaç ve hedefler içerir. Herhangi bir hedefi bulunmayan, rastgele verilen reklamlar markayı ya da işletmeyi bulunduğu konumdan daha kötü bir konuma çekebilir.

Strateji oluşturmamak

Herhangi bir strateji oluşturup hedefleri belirlememek verimsiz geri dönüşler almanıza sebep olur. Yapacağınız reklamlar bir strateji doğrultusunda hedefe yönelik olursa performansınız artar ve verimli geri dönüş almanıza neden olur. Bu nedenle reklam modellerine uygun şekilde ne yaptığınızı bilerek hareket etmek daha doğru olacaktır. 

Hedef Kitle Analizi Yapmamak

Hedef kitle analizi yapmamak en büyük problemler arasındadır. Ulaşmak istediğiniz kitleyi tanımalı, istek ve beklentilerini öğrenmelisiniz. Bu istek ve beklentileri değerlendirerek reklamlarınızı şekillendirmelisiniz. Böylece yaptığınız yatırımların dönüşleri daha yüksek olacaktır. Aksi takdirde yapacağınız reklamlar bütçenizi boşa harcamaktan başka bir işe yaramayacaktır. Her reklamın hedef kitlesi olmalıdır. Ürün ya da hizmetler çok nadir konular hariç kimseye her zaman uymaz ve dikkat çekmez.

Çok Dar ya da Geniş Hedefleme Yapmak

Yukarıda bahsettiğimiz gibi bazı nadir ürün ya da hizmetler herkes içindir. Eğer bunlardan değilseniz hedeflemenizi çok dar ya da çok geniş yapmak yine bütçenizin boşuna harcanması anlamında gelir. Reklam hedeflemesi yaparken çok dar bir hedefleme seçerseniz yeteri kadar kişiye ulaşamazsınız. Aynı şekilde çok geniş bir hedefleme seçerseniz de reklamın performansı düşer ve bütçeniz çok hızlı tükenmesi mümkün. Bundan dolayı aradaki optimum seviyeyi bulmalısınız. İlgisini çekebileceğiniz tüketicileri bulmanız gerekir.

Reklamı platforma göre optimize etmek

Her sosyal medya platformunun dinamiği ve ilgi alanı farklıdır. Tek tip reklam her mecrada aynı ilgiyi görmez. Çünkü kitleler ve kültür farklılaşır. Bu nedenle platformlardaki reklamı belirlerken o platformların dinamiğini, içeriğini ve ilgisini çekebilecek konuları analiz edip buna göre reklam vermek performans açısından daha etkili olur.

Reklamlarda Çok fazla mesaj bulundurmak

Yapacağınız reklamlarda hedef kitlenize karışık şekilde birden fazla mesaj vermek ve farklı farklı yerlere yönlendirmek hedef kitlenizin kafasını karıştırabilir. Bu nedenle daha net reklamların performansları daha iyi olur. Reklamınıza ilgi göstermesi ve geri dönüş alabilmek için dikkat etmeniz gereken hususlardan biri de budur. Reklam kirliliği arasında fark edilmek ve etki almak için reklamlar özen gösterilerek hazırlamalısınız.

Reklamlarda Doğru Yönlendirme Yapmamak

Sosyal medya platformlarında vereceğiniz reklamlara yönlendirme yapabilirsiniz. Örnek olarak web sitenize, profilinize ya da mesaj kutusuna yönlendirme yapmak mümkün. Yaptığınız reklamın geri dönüşümünü nereye istiyorsanız oraya yapmalısınız. Örneğin bir e-ticaret siteniz varsa ve ürünleriniz oradan satılıyorsa, vereceğiniz reklamın yönlendirme e-ticaret sitenize olmalıdır. Mesaj kutusuna yönlendirme yapmak bu durumda yanlış olacaktır. Bu basit ama atlanmaması gereken bir durumdur. 

Ölçüm Yapmamak

Reklamlarınızın performans ölçümlerini mutlaka ama mutlaka yapmanız gerekir. Bu ölçüm ve analizleri yapmadan neyi doğru neyi yanlış yaptığınızı anlayamazsınız. Bu sebeple yapacağınız yeni hedef ve stratejileri de çıkartamazsınız. Reklam performanslarınızı iyileştiremezsiniz. Ölçüm ve analizleri değerlendirmek size yol gösterici nitelikte olacaktır. Yapılmaması gereken reklam hataları içinde en önemlilerinden olan konu ölçümlerinizi yapmamaktır.