Sosyal medyada paylaşım saatleri, içeriğinizin etkisini direkt olarak etkileyen faktörlerden biri. Sosyal medya ağlarında paylaşılan içeriklerin daha fazla insana ulaşması hepimizin ortak isteği diyebiliriz. Dolayısıyla bunu etkileyen bir faktör varsa, bu faktörü en iyi şekilde kullanmalıyız. Sosyal medyadan en iyi geri dönüşleri sağlamak ancak bu faktörleri tek tek uyguladığımızda mümkün olacaktır. 

Mesela şimdi çok iyi bir içeriğimizin olduğunu düşünelim. Fakat bu içeriği yeteri kadar kullanıcının göremeyeceği bir zamanda paylaştık. Doğal olarak bu içerik gerektiğinin çok daha altında verim alır. Dolayısıyla nerede ne yapmamız gerektiğini tüm sosyal medya ağlarında bilmemiz gerekiyor. Paylaşım saatleri işte tam da bu yüzden önemlidir. Sosyal medyada paylaşım saatlerinizi düzenleyerek içeriklerinizden aldığınız verimi de artırabilirsiniz.  Bunu nasıl sağlayacağımızı şimdi sırayla anlatacağız. 

Öncelikle doğru zamanda doğru yerde olmak gerekiyor. Peki bu nasıl mümkün olur? Her zaman dediğimiz gibi analizlerle. Öncelikle hedef kitle analizi yapmak gerekiyor. Yaptığınız analiz hedef kitlenizin kim olduğunu size söyleyecektir. Bu analizin ardından kitlenizi biraz daha anlamış olacaksınız. Kitlenizin sosyal medya mecralarını kullanma saatleri hakkında fikir yürütebilirsiniz. Örneğin ürün ya da hizmetiniz ev hanımlarını ilgilendiriyorsa paylaşım saati farklı, herhangi bir işyerinde yöneticilik yapan bir insanı ilgilendiriyor ise farklı paylaşım saatleri ayarlamanız gerekir. Bunun nedeni de aslında yukarıda anlattığımız sosyal medya ile ilgilenme saatlerinin kişiden kişiye değişkenlik göstermesidir. Dolayısıyla genelleme yapıp “bu saat en verimli saat” demek en azından markalar için doğru olmaz.

Fakat genel anlamda bilgi ve fikir edinmek için sosyal medya platformlarının kendi paylaştığı verileri de dikkate almalısınız. Sonuçta geneli ortalamaya vurarak analizler çıkarıyor. Bu ilk aşamada beslenmek için çok iyi bir veri kaynağıdır.

Genel olarak inceleyeceğimiz platformlara bakmadan önce şunu hatırlatmalıyım ki her yazan sizin kitlenizle uyuşmayabilir. Sosyal medyada her profilin değişkenlik gösteren hedef kitlesi bulunmaktadır. 

Şimdi etki saatleri anlatacağımız tablolara beraber göz atalım…

Sosyal Medyada Paylaşım Saatleri

Facebook

Facebook dünyada en çok kullanılan platformdur. Fakat  ülkemizde en çok kullanılan 4. platform konumundadır.

Facebookta genel olarak en iyi paylaşım günü Çarşamba olarak gözükmektedir. Etkileşimler çarşamba günleri daha fazla oluyor. 

Cumartesi ve pazar günleri ise etkileşim bakımından size istediğinizi vermeyebilir. Tabloya bakıldığında en az etkileşimlerin cuma ve cumartesi olduğunu görüyoruz.

08:00- 15:00 saatleri  Facebook istatistiklerine göre genel olarak en verimli saatlerdendir. Uygulamaya girişlerin %80’e yakını mobil cihazlar vasıtasıyla gerçekleşir.

Facebookta insanlar çevrimiçi durumdayken gönderi paylaşmanız önemli çünkü bu platformda genellikle maksimum etkileşim ilk 2,5 saat içerisinde alınır.

kaynak : https://media.sproutsocial.com/uploads/2020/03/BTP-2020-Facebook-Heatmap-Global.png
https://media.sproutsocial.com/uploads/2020/03/BTP-2020-Facebook-Heatmap-Global.png

İnstagram

İnstagrama burada ayrı bir paragraf açmak gerekir çünkü ülkemizde youtube’dan sonra en çok girilen platform. Dolayısıyla kullanıcı profilleri de bir o kadar çeşitli. Dolayısıyla planlama yapması en zor platformlardan biri. 

Instagram için pazartesi önemli bir gün. Etkileşimler pazartesi günleri daha yoğun oluyor.  Bununla beraber Çarşamba ve Cuma 08:00-10:00, 14:00-16:00 arası saatler kullanım miktarı yükseliyor. Bu platformda da içerikler hızlı tüketiliyor. Bu yüzden kullanıcıları çevrimiçi yakalamak önem arz ediyor. 

instagram paylasim saatleri
https://media.sproutsocial.com/uploads/2020/03/BTP-2020-Instagram-Heatmap-Global.png

Twitter

Twitter diğer sosyal medya platformlarına göre post ömrü olarak daha kısadır. Bu nedenle yine içerik zamanlasına dikkat edilmesi gerekir. Fakat buradaki etkileşimler diğerler platformlara göre daha fazla etkilidir. Etkileşim yakalandığı zaman post ömrü çok uzayabilir. 

Ortalama en iyi gün çarşambadır. Ortalama en iyi saatler ise 08:00-16:00’dır.

twitter-paylasim-saatleri
https://media.sproutsocial.com/uploads/2020/03/BTP-2020-Twitter-Heatmap-Global.png

Linkedin

Linkedinde etkileşimler diğer platformlara göre daha az olsa da ufak etkileşimlerin bile diğer kullanıcılara ulaşma imkanı yüksektir. Algoritma olarak ufak etkileşimler bile yapılan paylaşımların yayılmasını büyük oranda etkiliyor. 

Çarşamba ve Perşembe en yoğun kullanılan günler.  En iyi zamanlar ise 08:00-14:00 

linkedin-paylasim-saatleri
https://media.sproutsocial.com/uploads/2020/03/BTP-2020-LinkedIn-Heatmap-Global.png

Önerilen rehber: Sosyal Medya Uygulamaları