Markaların yaptığı sosyal medya yanlışları markaya verimsiz geri dönüşler sağlar. Bunu önlemek amacıyla yapılmaması gerekenleri sizler için yazdık.

Markaların Yaptığı Sosyal Medya Yanlışları

Sosyal medya artık müşterilerle buluşmak, görüşmek ve iletişim kurmak için en doğru kanaldır. Özellikle dijital pazarlama çalışmalarının ayrılmaz bir parçası halindedir. Sosyal medyayı kullanmanın birden fazla amacı olabilir. Örneğin güvenilirlik sağlamak, marka bilinirliğini arttırmak, müşteriye satış öncesi ve sonrası destek vermek, ürün tanıtımı yapmak vb… Fakat bazen markalar sosyal medya yönetiminde çeşitli yönetim hataları yapmaktadır. Dolayısıyla gereken verimi alamamaktadır. Bu da pazarlama çalışmalarının ve kaynaklarının boşa gitmesi anlamına gelir. Pazarlama kaynaklarının boşa gitmesi küçük ya da büyük bütün markalar için kötü bir durumdur. Rakiplerinin gerisinde kalmak demektir. Bunların yaşanmaması için yapılan hatalara bakmak ve bunları yapmamak gerekir. Bu hatalardan bahsedecek olursak, şöyle sıralayabiliriz:

sosyal medya yanlışları

Doğru Stratejiler Belirlememek

Büyük ya da küçük markaların/işletmelerin yaptığı en büyük yanlışlardan biri sosyal medya mecralarında herhangi bir strateji yapmamak ve bir hedef amaçlamamaktır. Marka, sosyal medyasını yönetirken kendine temel bir amaç belirlemeli ve buna göre stratejiler üretmelidir. Bu temel amaç ve hedef dışına çıkan markaların sosyal medya hesaplarına ilginin azaldığı düşünülür. Çünkü çıkarılan içerikler stratejiye bağlı kalmazsa, müşteriler markanın vermek istediği mesajı alamaz. Çok farklı, çok değişken içerikler markaya istenileni veremez. Dolayısıyla da marka sosyal medyadan gerekli verimi alamaz ve hem rakiplerinin gerisinde kalabilir hem de pazarlama kaynaklarını boşa harcamış olur.

Doğru Sosyal Ağları Belirlememek

Etkin olarak kullanılan bir çok sosyal medya platformu bulunmaktadır. Her sosyal medya platformunun kendine has özellikleri var. Bu sosyal medya platformların kullanım amaçları da birbirine kıyasla farklılıklar gösteriyor.  Dolayısıyla müşterilerinizi nerede bulacağınız ve onlara nasıl sesleneceğiniz platformlara göre de değişiklikler gösteriyor. Burada doğru olan en çok müşterinizin hangi sosyal medya platformunda olduğudur. Yanlış sosyal medya platformlarında etkin olmak istediğiniz verimi size getirmeyebilir. Bu sebeple pazarlama kaynağını harcayacağınız sosyal ağı iyi belirlemek gerekir. Bunu da çeşitli araştırmaları inceleyerek bulabilirsiniz. Sosyal medya araştırmalarında genel olarak platformların kullanıcılarının demografik özelliklerinden ve ilgi alanlarından bahsedilir. Bunları incelemek size fikir verecektir.

Yeterli ve Gerekli Yatırımı Yapmamak

Marka hedef ve stratejilerini belirlerken aynı zamanda eksiklerini ve ihtiyaçlarını da belirlemelidir. Bu hedef ve stratejiler aslında ihtiyaçlara yönelik olacaktır. Hedef kitlenin de belirlenmesiyle sosyal medyada bu konuya yatırım yapılır. Fakat yatırımların yetersiz olması ya da gereksiz olması durumda istenilen sonuç elde edilemez. Geri dönüşüm istiyorsak gerekeni yapmalı ve hem zaman olarak hem maddi olarak gerekli yatırımı yapmalıyız. Sosyal medyada üretmeden ve yatırım yapmadan geri dönüş alamayız. Üzerine çalışmak ve bunu sürekli hale getirmek sosyal medyada başarı getirir. Bu başarı da markaya müşteri olarak döner. Sonuç olarak sosyal medyadan hedeflerinizi gerçekleştirmek için zaman ve bütçe ayırmalısınız. Bu bütçe görecelidir. Her markanın bütçeleri birbirinden farklıdır. Bizler için önemli olan bu bütçeyi en doğru şekilde kullanmaktır.

Rakibi Kopyalamak

Yapılan en yaygın hatalardan biri de rakibi birebir kopyalamaktır. Rakip analizi çok önemlidir fakat içerik olarak birebir taklitler sosyal medya kullanıcıları tarafından itici bulunabilir ve işinize yaramayabilir. Rakibinizin hedefleri sizinkilerle değişkenlik gösterebilir. Bu bağlamda taklit içerikler markaya zarara yol açar.

Hileli Yollardan Yararlanmak

Kullandığınız sosyal medya hesabı için takipçi ve beğeni satın almak gerçek hedef kitlenizi anlamaktan uzaklaştırır. Doğru verilere ulaşmanızı engeller. Dolayısıyla yaptığınız analizler doğru olmayacaktır. Her zaman anlattığımız tüketiciyi anlama durumunu gerçekleştiremezsiniz. Bütün bunlardan dolayı kısa yoldan başarıya ulaşmak söz konusu değildir. Sizi yanlış yönlendirir. Sosyal medyada başarılı olmak biraz zaman ister. Bunun için sabırlı ve programlı davranmak daha doğru ve ileriye yönelik olarak daha iyi olacaktır.