Son yıllarda Sosyal medya uzmanı, ne yaptığı merak edilen mesleklerden biri oldu. Dijital dünyanın etkinliği ve kullanımının artmasıyla yeni meslekler ortaya çıktı. Çünkü artık çalışma alanları farklılaştı. Reklam sektörü için alanlar değişti. Peki sosyal medya uzmanı ne iş yapar, yetkinlikleri nelerdir?

Sosyal medya uzmanı markaların ürün ya da hizmetlerini sosyal medya üzerinden stratejik planlamalar yaparak pazarlayan kişilere verilen isimdir. 

Detaya inecek olursak, sosyal medya uzmanları markanın hedef kitlesinin kim olduğunu belirler. Satın alma davranışlarını inceler. Uygun pazarlama stratejisini oluşturur ve hangi sosyal medya platformunda bulunması gerektiğine karar verir. Markaya en iyi tanıtım ortamını hazırlar ve paylaşımları yapar. Bunun ardından geri dönüş grafiklerini çıkarır ve yorumlar. Hedefe göre iyi ve kötü durumları sıralar. İhtiyaç olması durumunda planlamalarını bu verilere göre değiştirir.

Teknolojinin gelişmesiyle beraber ortaya çıkan sosyal medya platformlarına kullanıcıların ilgisi yoğun oldu. Dolayısıyla burada bir reklam alanı oluştu. Bundan dolayı da markalar, sosyal medya platformlarını pazarlama alanları olarak kullanmaya başladı. Sektör bu duruma evrilince de markalar sosyal medya uzmanlarından destek almaya başladı.

sosyal medya uzmanı

 

Sosyal Medya Uzmanı Ne İş Yapar

Strateji Oluşturma

Sosyal medya uzmanı her platformunun nasıl işlediğini bilir ve buna göre stratejiler geliştirebilmelidir. Mesela Facebook ve Linkedin platformlarında hitap şeklimizden verdiğimiz mesaja kadar bütün konular farklılık gösterir. Eğer her mecrada aynı strateji ile ilerlenirse büyük ihtimalle kullanıcıların dikkatini çekmeyecektir. Bu yüzden her platforma farklı stratejiler oluşturmalıdır. 

Hitap Şekli

Sosyal medya uzmanı kime nasıl hitap edeceğini bilmelidir. Markanın hedef kitlesine uygun şekilde içerik üslubunu belirlemelidir. Bunun sebebi gerekli ilgiyi çekebilmektir. Z kuşağından bir bireye farklı orta yaşlı birine farklı konuşabilmelidir. Çünkü sosyal medya platformları pazarlama alanları olarak kullanılıp markaya fayda sağlamak üzere kullanılmalıdır. 

Araştırma

Gündemi sürekli araştırmalı, takip etmeli ve trendleri bilmelidir. Böylece kullanıcılarla daha yakın ilişkiler kurmanın yollarını bulabilir ve markayı kullanıcıya daha da yakınlaştırabilir. Trendlerden uzak kalmak kullanıcıyı yakalamada zorluklar yaratır. Dijitalde iş yapanların her daim takipçisi olması gereken bir konudur.

Rapor ve Analiz

Ölçümleme, raporlama ve analiz dijital dünyanın bize sunduğu en güzel özelliklerdendir. Önceleri geleneksel mecralarda uzun süren araştırmalar sonucu elde edilen data ve verileri şimdi dijital mecralarda hızlı şekilde görebiliyoruz. Bundan dolayı ölçüm rapor ve analizlerle kampanyalarımızı daha hızlı değiştirebiliyor ve geliştirebiliyoruz. Dolayısıyla  bu durum sosyal medya uzmanının, üstüne en çok düşmesi gereken konulardan biri haline geliyor. 

Kriz Yönetimi

Sosyal medyada bireyler birbirinden çok hızlı etkilenmektedir. Bunun iyi ve kötü yanları bulunmaktadır. İyi şeyler hemen hızlıca paylaşılabilidiği gibi, teyitsiz kötü bilgiler de hemen yayılabilir. Sosyal medya uzmanları sayfayı sık takip ederek, kriz durumunda efektif olmalı ve durumu kontrol altına almayı başarmalıdır. Bu sayede yanlış anlaşılmalardan kaynaklı oluşabilecek krizleri yönetebilmelidir. 

 

Sosyal Medya Uzmanının Sağladığı Avantajlar

Alanında uzman bir sosyal medyacının sağladığı avantajlar çeşitlilikler gösterir. 

Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

-Sosyal medyada etkili stratejiler oluşturarak ürününüzü ya da hizmetinizi doğru şekilde pazarlayıp geri dönüşler elde eder.

-Markanızı doğru konumlandırabilir.

-Marka güvenilirliği yaratabilir.

-Markanızı dijital platformlarda söz sahibi yapabilir.

-Aktif olarak çalışarak markanızı durağanlıktan uzaklaştırır.

-Markanızı dinamik tutar ve gelişim göstermesine yardımcı olur.

-Müşterileriniz istek, şikayet ve beğenilerini analiz edip markaya sunar.

-Markanızın pazardaki rekabetten kopmamasını sağlar ve bu rekabet arasından başarı getirebilir.