Sosyal Medya Kampanyası Nedir?

Sosyal medya kampanyası, işletmenin/markanın bilinirliğini, etkileşimini, satışlarını etkileyen reklam ve tanıtım çalışmalarını sosyal medya mecraları üzerinden yürütmesine verilen isimdir.

 

Her marka sosyal medyada büyük takipçilere ulaşma hayali kuruyor. Markaların takipçi sayıları artınca ve büyük kitleler yakalamaya başladığında işi bitiyor mu? Aslında iş bu kitlelere ulaştığınızda başlıyor.

Genellikle bu noktada bazı sorular ve sorunlar oluşmaya başlıyor. Takipçilerle iletişime ve etkileşime nasıl geçeceğiz? Takipçi artışının devamlılığını nasıl sağlayacağız? Takipçileri profilde nasıl tutacağız? Markadan beklentileri bu aşamada ne oluyor? Marka onlardan ne bekliyor? Tüm bu soruların cevapları ve stratejilerin oluşturulması ve sosyal medya kampanyası yaratmak için 8 ipucu…

sosyal medya kampanyası nasıl hazırlanır

1) Hedef Belirlemek

Öncelikle hedefinizin ne olduğunu belirlemelisiniz. Bu aşama biraz zaman alabilir. Fakat doğru hedefi saptayabilmek için biraz zaman harcamak sorun olmamalı. Çünkü bu aşamadan sonra kampanyanın yolu belli olur ve işler kolaylaşır. Burada hedefler marka bilinirliğini artırmak, takipçi arttırmak, beğeni ya da sempati oluşturmak, direkt satış yapmak gibi farklı farklı hedefler olabilir. Önemli olan, markanın bulunduğu konum ve şartlarda hangi hedefin en çok işe yarayacağını bulmaktır.

2) Hedef Kitle Analizi

Hedef kitlenizin detaylı analizini çıkarın. Bu sayede yapacağınız sosyal medya kampanyasında kime nasıl sesleneceğinizi, ne tür içerikler çıkaracağınızı anlamış olursunuz. Bundan dolayı kampanyanızın verimi mutlaka artar. Ayrıca genel ve büyük bir kitleye hitap etmek her zaman daha büyük bütçeler gerektirir. Hedef kitleyi tanımadan reklam kampanyası yapmak, eğer çok şanslı değilseniz büyük ihtimalle hüsranla sonuçlanacaktır. Bu nedenle kampanya performansı açısından hedef kitle analizi mutlaka yapılmalıdır.

3) Platform Seçimi

Yapacağınız kampanyada iyi geri dönüşler alabilmek için platformu doğru seçmelisiniz. Her sosyal medya platformunun dinamikleri farklıdır. Bu dinamikleri bilmeli, buna göre hareket etmelisiniz. Yapacağınız reklam kampanyası platforma uyumlu olmalıdır. Kullanıcıların seçtiğiniz platformlardaki davranışları ve etkiye tepki oluşumları iyi gözlenmelidir. Kampanyanın iyi sonuçlar verebilmesi için bu durum önem arz eder. Bu seçeceğiniz platformu kullanırken hedef kitle analizinden yararlanmalısınız.

4) Takvim Yaratın

Ne zaman nerede olacağınız her zaman önemlidir. Bu durum her yerde olduğu gibi sosyal medya kampanyalarında da dikkat edilmesi gereken bir konudur. Her kampanya için kendinize bir takvim yapmalısınız. Takvimi oluşturduktan sonra bu takvime bağlı kalın. Devamlılık ve sürdürülebilirlik oluşturmalısınız.

5) Test Kampanyaları Yürütün

Yapacağınız sosyal medya kampanyası öncesi düşük bütçeli pilot kampanyalar yürütebilirsiniz. Örneğin asıl büyük kampanyadan öncesinde bir kaç deneme kampanyaları yürütüp test niteliğinde etkileşime girebilir, bunları değerlendirip ana kampanyaya etki edecek noktaları değerlendirebilirsiniz.

6) Eyleme Çağrı

Takipçilerin katkıda bulunabileceği ya da etkileşimde bulunabileceği içerikler çok değerlidir. Eğer böyle bir içerik çıkarabilirseniz verdiğiniz emeğin ve zamanın karşılığını tatmin edici seviyede alırsınız. Fakat bu içerikleri çıkarmak kolay değildir. İç görüsü iyi olmalı ve uygulanabilir olmalıdır. Sosyal medya ajansları bu tarz içerikleri sizler için üretebilir. Eğer kendiniz yapmak istiyorsanız, sosyal medya trend ve dinamiklerini takip edin. Sizin kitleniz bu trend ve dinamiklerden hangilerine ilgi gösteriyor analiz edin. Bulduğunuz verileri değerlendirerek bir eyleme çağrı içeriği çıkarmanız mümkün.

7) Sosyal Medya Kampanyası İçin Hashtag

Kampanya için akılda kalıcı bir hashtag oluşturmak, kampanyanın hatırlanmasını sağlar. Eğer bu hashtag biraz da ilgi çekici hale getirebilirseniz işte o zaman kampanyanın yayılmasına etki eder. Dolayısıyla bu durum kampanyanın performansını arttırır.

8) Sosyal Medya Kampanyası Süreç Takibi

Sosyal medya ağları herkesin online olarak aktif kullandığı platformlardır. Bu platformlarda iletişim çift yönlüdür. Bu yüzden kampanya sırasında etkileşimleri dikkate alıp bunlara zaman zaman cevaplar vermek gerekir. Bu kampanyayı daha ileriye taşıyabilir. Kullanıcılar gerekli ilgi ve alakayı bulduğunda markaya olan ilgisi artar.

Önerilen rehber: Sosyal Medyada Yapılmaması Gereken Reklam Hataları