Sosyal medya ajansları ile ilgili vereceğimiz bilgilerden önce kısaca bu ajansların nasıl ortaya çıktığını anlatmamızda fayda olduğunu düşünüyoruz.

İnternet kullanımının hızla artması ve gelişen teknolojinin hayatımızı kolaylaştırmasıyla yaşam şekillerimiz de buna bağlı olarak değişti. Alışkanlıklarımız, tutumlarımız ve ihtiyaçlarımız artık eskiye göre çok farklı. Bu değişim ve gelişim süreci içerisinde markalar da bu hızlı değişimleri takip ederek tüketicileri yakalamaya çalışıyor. Okuma, izlenme, etkileşim ve iletişimin yönünün gelenekselden dijitale dönmesiyle yeni pazar alanları oluştu. Sosyal medya gibi dijital bilgi edinme, bir konu hakkında video içerikleri izleme ve sosyalleşme alanlarının yükselmesi markaları bu dünyaya entegre etti. Dolayısıyla “Sosyal Medya Ajansı” gibi şirketler ortaya çıktı.

Sosyal medya ajansları, sosyal medya mecralarındaki bütün hesapları profesyonelce yönetilmesini sağlayan kurumlardır. 

Sosyal Medya Ajansı, büyük ya da küçük her markanın müşterilerine ulaşması yolundaki en güçlü araçlardan biridir. Müşteriler markalarla iletişimin büyük bölümünü artık sosyal medyadan yapmaktadırlar. Kitlelerle iletişim kurmayan markalar müşteri kaybediyor demektir. Sosyal medya ajansları, markalara büyük başarılar kazandırabilir, satışları büyütebilir hatta hayran kitlesi oluşturabilir. Sosyal medya yönetmek ,iletişim bilmeyi gerektiren bir uzmanlık alanıdır. Dolayısıyla sosyal medyadaki kitlelere görünürlük faaliyetlerini yönetmek alanında uzmanlık gerektiren bir iştir. İçerisinde metin yazarı, grafik tasarımcı, sosyal medya uzmanı ve içerik uzmanı gibi farklı çalışanlar bulundurur.

İzmir sosyal medya ajansları

 

 

Sosyal Medya Ajansı Nasıl Çalışır?

Pazarlama ve reklam faaliyetlerini yürütmek amacıyla hedef ve stratejilere göre yol alan dijital pazarlama şeklidir. Bu işlemleri yararlı görülen tüm sosyal medya platformlarında yürütürler. Bu platformlardaki metin, görsel ve video gibi değer yaratıcı işlerin yanında ücretli sosyal medya gönderilerini de yönetirler.

Sosyal Medya Ajansları Neler Yapar?

Sosyal medya ajansları markanın istek, ihtiyaç ve beklentilerine göre amaç ve hedefler doğrultusunda stratejiler hazırlar. Burada markanın neyi başarmayı umduğu önemlidir ve yol göstericidir. 

Sosyal medya ajansları belirlenen bu konular doğrultusunda hedef kitle araştırması yapar. Hedef kitlenin detaylı analizi çıkarılır. “Hedef kitle kim, ne yapar, nelerden hoşlanır, sosyal medyayı nasıl kullanır, ne zaman kullanır, neler duymak ve görmek ister?” vb. sorulara yanıt arar. Hedef kitlenin detaylı analizi çıkarıldıktan sonra bu kitleye uygun metinler, görseller, videolar hazırlanır. Gerekli yönlendirmeler yapılır. 

İlgili rehber: Hedef Kitle Nedir? Nasıl Belirlenir?

Sosyal Medya Ajanslarının Faydaları

Sosyal medya ajansları, kitleleri harekete geçirerek web sitenize trafik çeker.

Markalar için en önemli noktalardan biri marka bilinirliğini artırmaktır. Sosyal medyada bulunan büyük kitlelere bu tanıtımı yapabilir ve akılda kalıcılık oluşturabilir. Bu durum da markanın ileriye yönelik atacağı büyük ve önemli adımlardan biridir.

Marka kimliğini oluşturur ve markanın tüketiciler ile arasındaki bağı kurar. Tüketici nezdinde pozitif marka imajı yaratır.

Sosyal medya kullanan büyük kitlelerle iletişime girer ve etkileşim yaratır. Bu etkileşimler markanın profilini büyütür ve daha geniş bir alana ulaşmasını sağlar. Bu etkileşimler trendlere ve gündeme göre sürekli gelişip değişebilir.

Brief Süreci

Markanın gerekli bilgilerinin geldiği bölümdür. Hedef kitle, güçlü yönler, zayıf yönler, fırsatlar ve tehditlerin araştırmaları bu bölümde toplanır. Eğer bu araştırmalar daha önce yapıldıysa ajansa bu araştırmaları detaylandırmak ve yapılacak projeye göre detaylandırmak düşer. Eğer yapılmamışsa ajans bu araştırmaları marka için yapar. 

Marka ve Rakip Analizi

Brief sürecinin ardından sosyal medyanın yönetim süreci için analizlere geçilir. Marka ve rakipleri yakın merceğe alınıp durumları tespit edilir. Rakiplerin hangi stratejilerle hangi yöntemlerle ne kazanmak istediği gözlemlenir. Güçlü, zayıf yönleri, fırsat ve tehditleri nasıl kullanıp yönlendireceğimiz bu aşamada belli olur. Bu analizler bir defaya mahsus bir olay değildir. Devamlılık ister. Çünkü günümüzde her gün gündem ve trendler değişmektedir. Markalar da duruma göre kendini değiştirip geliştirmelidir. 

Analizlerin sonucunda yapacağımız çalışmalarda taklitçi konumuna düşmemek son derece önemlidir. Marka benzersiz olmalıdır.

Strateji Planı Hazırlama

Stratejik bir plan hazırlanmadan sosyal medya yönetimi olmaz. Dolayısıyla yönettiğimiz mecra hangisi olursa olsun stratejik bir plan hazırlamak şarttır. Bu aşamada müşterilerin hangi sosyal platformda var olduğu, sosyal medya dilinin nasıl olması gerektiği belirlenmelidir. Ajans sosyal medyada dinamik bir plan kurarak marka bilinirliğine katkıda bulunmalıdır. İhtiyaçlar ve hedefler netleştirilir. Güçlü yönler, zayıf yönler, fırsatlar ve tehditler belirlenip, yapılan çalışmalarda bu analiz ve verilere bağlı kalarak ilerlenir. Bu aşama en kritik aşamadır. Strateji yapılan araştırma ve o araştırmaların analizlerine bağlı olur. 

Hem hedef kitlenin hem algoritmanın talepleri olur. Beklentileri karşılamaya oldukça özen gösterilir. Yine gündem ve trendlere göre bu stratejik planlamalar değiştirilir ve marka hesabı canlı tutulmaya çalışılır.

İçerik Üretimi

Stratejik planlamalar doğrultusunda, sosyal medya ajansı ürettiği içeriklerde marka ruhu ve çizgisine uygun içerikler üretir. Eğer yoksa bunu ajans yaratır. İçerik üretiminde marka bilinirliğinin oluşması için bu tür marka çizgileri yaratılmalıdır. Çünkü marka ancak bu çizgileriyle akılda kalıcı olur. Dolayısıyla akılda kalıcı olma durumu da müşterilerin zihninde tercih sebebi olmasını sağlar. 

Markanın akılda kalıcılığı, ürün ya da hizmetin satın alınma ihtimali artırır.

Reklam Yönetimi

Üretilen içerikler istenildiği zaman daha geniş kitlelere ulaşabilmek ve etkileşimi artırabilmek için kullanılır. Bu reklamlar yine planlamalar dahilinde olur. Eldeki bütçeyi en iyi şekilde değerlendirebilmek gerekir. Bundan dolayı çıkılan reklamın markanın belirlenen ihtiyacını karşılaması gerekir. Bu nedenle çıkardığımız verilerin analizleri burada tekrar bize yol gösterici olur. Akılda kalıcılık ve devamlılık için reklam vermek markaların olmazsa olmazlarındandır diyebiliriz. Özellikle marka bilinirliği adına önemli işlere imza atılabilir.

Sayfa Moderasyonu

Sayfa moderasyonu takipçilerin ve potansiyel müşterileri iyi izleyerek oluşturulur. Paylaşım aralıkları ve saatleri ancak bunları bildiğiniz zaman mümkün olur. Bunu bilmek doğru yerde doğru zamanda olabilmemize olanak sağlar. 

Sosyal Medya Raporu

Sosyal medya raporları, belirlenen amaç ve hedefler için oluşturulan stratejilerin, yapılan operasyonlardaki etkisini gösterir.  Paylaşımların amacına ulaşıp ulaşmadığı, takipçilerin hangi içerikleri daha çok beğendiği, ne kadar etkileşim yakalandığı gibi konuların hepsi bu raporda toplanır ve markaya sunulur. Bu raporlar aynı zamanda yeni hedef ve stratejiler oluşturmamız için bize yine yol gösterici olur. Datalar bizim için en değerli konulardandır.  

İddialı Hedeflere Ulaşma

Çoğu marka, şirket, işletme sosyal medyada aktif olduğunda doğal olarak beklenti içerisine girer. Bu gayet normal bir durumdur fakat  birden sıçrama beklemek doğru olmaz. Bu genellikle zaman ve mesai harcanması gereken bir durumdur. Pazarlama bir süreçtir. Aniden tepeye çıkmayı istemek biraz hayal olacaktır. Şunu da unutmamalıyız ki sosyal medya mecralarını kullanarak iddialı hedeflere ulaşabiliriz. Sosyal medya ajansları bu konuda size yardımcı olmak için kurulan yapılardır. Özverili çalışma sistemi ve zaman bizlere iyi sonuçlar için yardımcı olur. 

Neden Sosyal Medyaya Yatırım Yapılır?

Başlarda sosyal medyaya yatırım yapmak size anlamsız gelebilir. Aynı zamanda bazı küçük ve orta işletmeler için zor bir durum da olabilir. Fakat sosyal medya, işinizi büyütebileceğiniz hatta satış hacminizi, pazar payınızı sıçratacak güce sahiptir. Dolayısıyla sosyal medya büyük bir fırsat kapısıdır. Eğer içerikleriniz özgünse ve hedef kitlenize uygunsa büyük markalardan daha bilinir olmak bile mümkün demek yanlış olmaz. Sonsuz avantaj ve fırsat dünyası olan sosyal mecralara işte bu yüzden yatırım yapılmalıdır. Gelecekte markaların satışlarda büyümesi ancak bu şekilde mümkün olacaktır.