Sosyal medya ajansı nedir? sizler için neler yapar? Yazımızda derlediğimiz bu sorunun cevabı için keyifli okumalar dileriz.

İnternet kullanımının hızla artması ve gelişen teknolojinin hayatımızı kolaylaştırmasıyla yaşam şekillerimiz değişti. Alışkanlıklarımız, tutumlarımız ve ihtiyaçlarımız 10 yıl öncesinden bile çok farklı. Bu değişim ve gelişim içerisinde markalar da bu değişimleri takip ederek tüketicileri yakalamaya çalışıyor. Okumanın, izlemenin, etkileşimin hatta iletişimin yönünün gelenekselden dijitale dönmesiyle yeni pazar alanları oluştu. Sosyal medya gibi dijital bilgi edinme, bir konu hakkında içerikler izleme ve sosyalleşme alanlarının yükselmesi markaları bu dünyaya entegre etti. Dolayısıyla “Sosyal Medya Ajansları” gibi kuruluşlar ortaya çıktı. Peki sosyal medya ajansı nedir ve ne iş yapar?

Sosyal medya ajansı, sosyal medya hesaplarını profesyonelce yönetilmesini sağlayan kurumdur. Hesap yönetimi herkes tarafından yapılabilecek bir durum gibi gözükse dahi aslında durum öyle değil. Son zamanlarda çok fazla kişinin sosyal medya yöneticisi gibi gözükmesinden dolayı bu kavram biraz basitleşmiştir. Sosyal medya ajansları markayı değerlerine uygun yönetir ve tanıtır. Aynı zamanda değerini artıracak projeler üretmektir. Bu kitlelere uygun içerikler sunmak, doğru vakitte doğru metinlerle karşılarına çıkmak, reklam çalışmalarını yönetmek gibi birçok uzmanlık gereken konuları üstlenir. Dolayısıyla sosyal medyadaki kitlelere görünürlük faaliyetleri uzmanlık gerektirir. İçerisinde metin yazarı, grafik tasarımcı, sosyal medya uzmanı ve içerik uzmanı gibi farklı çalışanlar bulundurur.

izmir sosyal medya ajansı

Sosyal Medya Ajansı Ne İş Yapar?

Sosyal medyada görünür olmanın birçok yolu vardır. İçerik paylaşımı bunlardan biridir. Fakat bazen bu durum markaya yeterli olmaz. Diğer yollara ihtiyaç duyar. Duruma göre reklam vererek desteklemek gerekir. Reklamın da yeterli olmadığı durumlarda, sosyal medya ünlüleri yani Influencer’lardan destek alınır. Bütün bu çalışmalar içe içe geçip planlandığında proje haline gelir. Markanın bu stratejilerini belirlemek, içerik planlamasını oluşturmak, içerikleri geliştirmek, reklamlarını yönetmek ve influencer iletişimlerini sağlamak sosyal medya ajansının yapabileceği işlerdendir. Bu çalışmalara kısaca değinmek isteriz.

Sosyal Medya Stratejisi Geliştirmek

Bu aşama müşterilerin hangi sosyal platformda var olması gerektiği, sosyal medya dilinin nasıl olması gerektiği belirlenmelidir. İhtiyaçlar ve hedefler netleştirilir. Güçlü yönler, zayıf yönler, fırsatlar ve tehditler belirlenip, yapılan çalışmalarda bu analiz ve verilere bağlı kalarak ilerlenir. Bu aşama en kritik aşamadır.

İçerik Geliştirmek

Stratejilere bağlı kalarak içerikler geliştirilir. Belirleyici rol içeriktedir. İçerik paylaşmak kolay gözükür fakat doğru içeriği yaratmak bir o kadar zordur. Bu uzmanlık gerektiren bir olaydır.

Ajans içeriği geliştirme, planlama ve paylaşma kısımlarında müşterilerine hizmet vermelidir.

İçerik Üretimi

Bir önceki maddede yazdığımız geliştirilen içerikler, görsel, video ve metinlerle seçtiğiniz ağlara uyumlu hale getirilir. Sosyal medya ajansları içerik üretiminde hangi sosyal medya uygulamalarını kullanacağına dikkat ederek bu içerikleri üretir.

Reklam Yönetimi

İçerik üretimi haricinde ya da içerik üretiminin yeterli olmadığı zamanlarda reklamlara başvurulmalıdır. Hazırlanan içerikleri hedef kitleye ulaştırmak gerekir. Ajanslar seçtiği sosyal medya platformlarına reklam vererek hedef kitlenize ulaşma konusunda hizmet verir. Gelen geri dönüşleri de veriler halinde size sunar.

Influencer İletişimi

Influencerları sosyal medyada belirli kitleler tarafından takip edilen, yüksek takipçisi ve etkileşimi olan diğer bir tabirle dijital dünyanın kanaat önderleri olarak ifade edebiliriz. Dolayısıyla bu kişiler başlı başına birer reklam alanııdır. Son zamanlarda yükselen Influencer Marketing işte bu yüzden önemlidir. Ajansların vereceği hizmet ise markaya göre influencerlar belirleyip doğru kitleyi yakalamaktır. Böylece daha yüksek geri dönüşler alınmasına olanak sağlanır.