Pazarlamada sosyal medyanın yararları,  sosyal medyanın olanaklarını kullanabildiğiniz kadardır. Bu yazımızda sizlere bunları sıralayacağız.

Markaların pazarlama faaliyetlerinde sosyal medya birçok fayda sağlar. Büyük markalar bunu bilir ve sıkça bu faydalardan yararlanır. Çünkü günümüzde sosyal medya tanıtım ve duyurular için en önemli iletişim kanallarından biridir. Sosyal medya mecraları hem organik hem ücretli reklamlar sayesinde, tüketiciyi satışa yönlendirmek için öne çıkan araçlar haline gelmiştir. 

pazarlamada sosyal medya

Sosyal Medyanın Yararları Nelerdir?

Marka Bilinirliğini Artırır

Sosyal medya mecralarının ilk öne çıkan özelliği marka bilinirliği artırması demek yanlış olmaz. Bunun sebebi hem organik olarak hem de ücretli reklamlarla görünürlüğü ciddi şekilde artırabilmektir.

Markanızı oluşturduğunuz içeriklerle organik olarak kullanıcılara gösterebilirsiniz. Daha fazla kullanıcıya ulaşmak istediğiniz zaman ücretli reklamlara başvurabilirsiniz. Aynı zamanda büyük reklam platformları olan sosyal medya mecralarıyla bu sayede büyük kitlelere ulaşabilirsiniz. Böylece marka bilinirliği oluşturabilirsiniz. 

Web Sitesine Trafik Sağlar

Sosyal medyanızı e-ticaret ya da kişisel web sitenize trafik sağlamak için de kullanabilirsiniz. Özellikle e-ticareti başka bir seviyeye taşıyan sosyal medya platformları, e-ticaret sitelerini destekleme konusunda ciddi şekilde önem arz ediyor. Web siteleri için ilk akla gelen SEO uzun vadede önemli yatırımlardan biri. Fakat sosyal medya mecraları da web siteniz için hızlı şekilde çekebileceğiniz yatırımlardandır. Aynı şekilde hem organik hem ücretli reklamlar aracılığıyla web site yönlendirme seçenekleri bulunduran sosyal medya mecralarında, reklam kampanyaları ile büyük trafikler çekmek mümkün. Müşteri potansiyelini en iyi şekilde değerlendirebilmek için sosyal medyadan trafik çekmek ciddi şekilde siteyi etkileyecektir. 

Geri Dönüşüm Oranlarını Artırır

Yukarıda bahsettiğimiz konuların devamlılığı durumunda geri dönüş oranlarında mutlak bir artış söz konusudur. Bunun sebebi tüketici hafızasında yer alabilmektir. İnternet kullanımının büyük kısmını sosyal medya mecralarında geçiren kullanıcılara devamlı ve düzenli olarak seslenmenin sonucunda onların hafızasında yer etmek, sonraki adımlarınızı kolaylaştırır ve geri dönüş oranlarınızı net şekilde artırır. 

Hizmet Kalitesini Artırır

Sosyal mecralarda yer almak, müşterilerinize tanıtım yapmaktan ayrı olarak satış öncesi ve sonrası sorunlarla ya da isteklerle alakadar olmanızı da sağlar. Bu nedenle sosyal medya yönetimini iyi şekilde gerçekleştirerek hizmet kalitenizi artırabilirsiniz. 

Marka Sadakatini Artırır

Ürün ya da hizmet bilinirliğinin artmasından sonra hizmet kalitesini artırdınız. Peki bu durumda ne olacak? Devamında ise hizmet kalitesinin de artmasıyla sadakat seviyesi yüksek müşteriler kazanılmaya başlanır. İstek, öneri ve şikayetlerine karşılık alan müşteriler, ilgi alakadan mutlu olur ve sadakat seviyeleri yükselir. Bu da ürün ya da hizmetinizi daha sık almalarını sağlar. Bundan dolayı sosyal mecralarda aktif olmanın hem etkisi hem önemi büyüktür.

Bununla ilgili blog önerisi: https://www.kornisonajans.com/sosyal-medya/sosyal-medyada-var-olmak/

Hedef Kitlenizi Daha İyi Tanırsınız

Paylaştığınız içeriklere gelen beğeniler, yorumlar, yayınladığınız reklamın istatistikleri yani elde ettiğiniz bütün etkileşimler size hedef kitlenizin analizini verir. Bu durum da yapacağınız reklam stratejilerinde kullanılacak veriler haline dönüşür. Bir kampanya yapmak istediğinizde bu veri ve datalardan yola çıkarak geri dönüşümü yüksek projeler ortaya çıkarabilmenizi sağlar. Sonuç olarak müşterilerinizi ne kadar iyi tanırsanız o kadar verimli içerikler ve reklamlar üretirsiniz.

Markanızı Anlatmanıza Olanak Sağlar

Sosyal medya platformlarında içerikleriniz farklı şekillerde olabilir. Ürün ya da hizmet tanıtımından farklı olarak, markanızın hikayesini anlatabilirsiniz. Bununla beraber vizyonunuzu, misyonunuzu, marka değerlerinizi, marka kültürünüzü anlatabilirsiniz. Sizinle aynı değer ve duyguları taşıyan kullanıcılar bu şekilde markaya yakınlaşabilir. 

Bütün bu maddeler markanın pazarlama faaliyetlerini sürdürmesi ve satışlarda büyümesi için yapabileceğiniz etkenlerdendir. Pazarlama faaliyetleri bu maddelerden ibaret değildir fakat sosyal medya ağları bütünüyle markanızı ciddi oranda etkiler.