Instagram’da takipçi arttırmak için size birkaç tavsiyemiz olacak. Her ne kadar bu süreç zor gibi gözükse de, vereceğimiz basit tavsiyeleri uyguladığınızda o kadar zor olmadığını göreceksiniz. Bu yazımızı okuyarak doğal yöntemlerle takipçi sayınızı arttırabilir ve hedeflerinize ulaşma şansı yakalayabilirsiniz.

Instagram’ın bugün 1 milyardan fazla aktif kullanıcısı bulunmakta. Bu büyük kitlenin var olduğu platform, hem bireylere hem markalara büyük ticari avantajlar sağlıyor. 

instagramda takipçi arttırmak

Instagram’da Takipçi Arttırmak İçin Yapılması Gerekenler

Popüler Hashtagler Kullanın

Hashtagler sizi görünür yapmak için büyük etkenlerden biridir. Bu yüzden sosyal medya pazarlaması için büyük öneme sahip. Sosyal medyanın bel kemiği diyebileceğimiz hashtag kelimeleri, kullanıcıların bir konu ya da içeriği araştırabilmesine ve belirlediğini konu hakkında içerik paylaşabilmesine imkan sağlar.

Instagram’da popüler hashtagler sayesinde takipçileriniz dışındaki kullanıcıları bulabilirsiniz. Aynı şekilde onlar da sizi bu hashtagler sayesinde bulabilir. Burada dikkatli olmanız gereken nokta, hashtaglerin strateji ve hedeflerinizle uyumlu olması gerekliliğidir. Ürün ya da hizmetinize göre çok popüler olmayan hashtagleri de kullanmanız mümkün. Burada kullanacağınız kelimeler popüler olacak diye bir zorunluluk yoktur. Hedef ve stratejilerinize göre hedef kitlenizin nerede olduğunu bulup onlara daha doğru şekilde seslenmek bazen size daha büyük yararlar sunar.

Instagram Hesabınızı Facebook Hesabı ile Bağlayın

Instagram ve Facebook hesaplarınızı birbirine bağladığınız takdirde, paylaşımlarınızı otomatik olarak Facebook’ta da paylaşılmasını sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda Instagram Twitter ile de uyumludur.  Bu sayede başka platformlardan da kitleler ve takipçiler çekebilirsiniz. 

Başka Hesapların Paylaşımlarını Beğenin

Başka hesapların paylaşımlarını beğenmek sizi daha görünür kılar. Etkileşiminizi yükseltir. Platformdaki görünürlüğünüz ve sosyalliğiniz arttığı için diğer kullanıcıların sizi takip oranları ve istekleri artar.

Mevcut Etkileşimi Güçlendirin

Mevcut müşterilerinize, bulunuyorsa web sitenize ya da kullandığınız diğer platformlarda, Instagramda aktif olduğunuzu hatırlatın. Ulaşabildiğiniz herkese ulaşmalı ve bu durumu hatırlatmalısınız. 

İnstagram’da Takipçi Arttırmak İçin Mutlaka Dikkat Edilmesi Gerekenler

Özgün Olun

Yaptığınız paylaşımların içeriğinde eğer bir özgünlük yakalarsanız, bunun profilinize katkısı düşündüğünüzden büyük olacaktır. Rekabetin arttığı ve markaların birbirine benzediği dünyamızda özgünlük kolay bulunan bir şey değildir. Fakat bulunduğu zaman yaratacağı etki büyük olur. Siz de profilinizin büyümesi için özgün içerikler üretmeye gayret edin.

Etkileşim Yaratın

Hesabınızın takipçi kazanması ve beğenilerinin artması için kullanıcılarla girdiğiniz etkileşim önemlidir. Bunun sebebi sosyal medyada sosyal olmanın samimiyeti ve ardından getirdiği beğenidir. Profiliniz gelen yorumlara cevap vermiyor ya da şikayet ve istekleri göremiyorsa, sizi takip eden kişilerin profilinizden uzaklaşmasını sağlar. İlgili olmalı ve bunu devam ettirmelisiniz.

İstatistik Her Şeydir

Instagramda eğer bir işletme hesabınız varsa Instagram’ın istatistikler bölümüne erişebilirsiniz. Profilinizin sağ üst köşesinden erişebileceğiniz bu bölümde derin ve ayrıntılı analizler bulunmuyor fakat takipçilerinizin davranışlarını görmenize olanak sağlıyor. İçerik, hareketler ve hedef kitle başlıkları altında istatistikler bulmanız mümkün. Bu elde ettiğiniz istatistikleri değerlendirip yorumlayarak, kullanıcılarınıza daha doğru içerikler çıkarmanız ve dolayısıyla takipçi ve beğeni kazanmanız mümkün. 

Yeni sayfalar için takipçi kazanmak biraz daha uzun bir süreç olsa da, içerikleri düzenli şekilde paylaşmak çok önemli. Takipçi sayınız yüksek olsa dahi bu içerikler seyrekleştiği zaman otomatik olarak takipçi ve beğeni sayınız düşer. Düzenli çalışmaya ve devamlılık sağlamaya dikkat edin. Yazımızdaki bütün bu adımları takip ederek takipçi ve beğenilerinizi arttırabilir ve profilinizin büyümesini sağlayabilirsiniz. Unutmayın! Büyümek istiyorsanız sosyal medyada sosyal olmak zorundasınız. Bunu bir de özgünlüğünüz ve yaratıcılığınızla birleştirirseniz, kısa zamanda büyük sonuçlar alabilirsiniz. İnstagram’da takipçi arttırabilirsiniz.