Bu yazımızda Instagramda keşfete nasıl çıkılır ondan bahsettik. Instagram’da görünür olmak sosyal medya kullanıcılarının en çok istediği şeylerden biri. Keşfette çıkan hesaplarınsa takip edilme ve etkileşim oranının artması elbette daha kolay oluyor. Keşfet, takipçilerinizin takipçilerinin ve onlarla bağlantılı insanların, potansiyel kitlenizin profilinizi ve içeriklerinizi görebilmesine olanak tanıyor. Bunun yanında markalar da reklamın daha çok yayılabilmesi ve görünür olabilmesi adına keşfette yer alan hesaplarla işbirliği yapmayı tercih ediyor. Profilinizde daha önce gerçekleştiridiğiniz eylemlere dayalı olarak keşfet kısmında karşınıza ilgilenebileceğiniz, daha önce etkileşimde bulunduğunuz hesapların ve içeriklerin benzerleri çıkıyor.  Instagram algoritması buna göre belirli bir sistem içerisinde ilerliyor.

instagram keşfet

Peki Instagram’da keşfete nasıl çıkılır? Daha görünür olmak ve bizi takip etmeyen profillerin bizi görmesini istiyorsak neler yapmalıyız?

Öncelikle hesabınızı aktif kullanmanız önemli. Düzenli içerikleri üretiyor olmanız ve başka profillere de etkileşim vermeniz her zaman daha görünür olmanızı sağlayacak ve keşfete çıkma olasılığınızı artıracaktır.

Sadece instagram profilinizin değil, sosyal medyadaki diğer profillerinizin de aktif olması her zaman işinize yarar. Diğer hesaplarınızda paylaşım yaparken instagram profilinize vereceğiniz link ise instagramda keşfete çıkmanıza yardımcı olur.

Kalıcı olmak istiyorsanız instagramda kaliteli içerikler üretmek olmazsa olmazlardan biri.  İçerikleriniz ne kadar kaliteli olursa hem akılda kalıcılığınız hem de organik takipçi ve etkileşim sayınız o kadar artar. Bunlar da dolaylı olarak keşkete çıkma ihtimalinizi de artırır.

Bir başka yapmanız gereken içerik açıklamalarınızda 70 ila 300 kelime aralığında bilgi vermek. Profilinizin türüne bağlı olarak anlatmak istediklerinizi yalnızca fotoğrafla anlatamayabilir, içeriklerinizde açıklama yapma ihtiyacı hissedebilirsiniz. Esasen bu, böyle bir ihtiyacınız olmasa da yapmanız gereken bir şey. İçeriğinizle bağlantılı olarak yapacağınız açıklama keşfete çıkmanıza yardımcı olacaktır.

Bunun yanı sıra içeriğinize hashtagler eklemek ve başka profilleri etiketlemek yararınıza olacaktır. Elbette bu hashtag ve etiketlerin içeriğinizle alakalı olması gerekiyor. Ancak bu etiketlerin bazıları doğrudan konuyla ilgili olmalıyken, bir kısmını yine konuyla alakalı olan ancak rekabeti daha düşük hashtagler kullanarak oluşturabilirsiniz.

Elbette içeriklerinizin takipçilerinizle uyumlu, onların ilgisini çekecek içerikler olması gerekiyor. Bu noktada hedef kitlenizi iyi analiz etmek kilit bir role sahip. Takipçilerinizin instagramda en çok zaman geçirdiği saat dilimlerinde paylaşım yapmanız keşfete çıkmanıza yardımcı olacaktır. bu konuyla ilgili detaylı bilgi için “Sosyal Medyada Paylaşım Saatleri” başlıklı blog yazımıza göz atabilirsiniz.

Keşfette çıkabilmeniz için keşfetteki alakalı sayfaları da takip etmeli ve etkileşim vermelisiniz. Bu şekilde görünür olmanız daha kolay olacaktır. Profilinizle benzer içerik üreticileri ile bağlantıda olmanız, onların içeriklerini beğenmeniz ve yorum yapmanız onların takipçilerinin sizi de görmesi için iyi bir yöntemdir.

Son olarak içeriklerinizin yorum ve beğeni alması yani içerik etkileşimleriniz keşfette yer bulabilmeniz adına önemli bir etken. Bunun için kaliteli içerikler üretmeyi, içerik paylaşım saatlerinize hedef kitlenize göre karar vermeyi ve insanları harekete geçirecek, onları yorum yapmaya ve beğenmeye teşvik edecek yani eyleme çağrı yaptığınız türde içerikler üretmeyi kendinize kriter olarak belirleyebilirsiniz.

Kaliteli ve uyumlu içerikler üreten bir profilseniz ve takipçileriniz kalıcıysa yukarıda saydıklarımızın büyük bir kısmını yapıyorsunuz demektir. Dolayısıyla instagramda nasıl keşfete çıkılır sorusunun cevabını aslında instagramda yaptığınız eylemlerle farkında olmadan yanıtlamışsınız demektir. Muhtemelen profiliniz keşfette yer alıyor ve buradan yeni takipçiler kazanıyor olabilirsiniz. Yukarıda saydıklarımı yapmaya devam ederseniz instagram keşfette çıkmaya devam edecek ve takipçi sayınız hızla artmaya devam edecektir. Takipçi arttırmanın diğer yollarını öğrenmek için “Instagram’da Takipçi Arttırmak” başlıklı blog yazımızı inceleyebilirsiniz. Daha fazla bilgi almak için Instagram’ın kendi makalesini inceleyebilirsiniz.