E-ticarette sosyal medya konusunun, e-ticaret yapmak isteyenler ya da hali hazırda yapanlar için ne kadar önemli olduğunu anlamak gerekir.

Sosyal medya, müşterilerinizi e-ticaret sayfanıza ya da web sitenize yönlendirmek için kullanabileceğiniz doğru yerlerden biridir. Sosyal medya hesapları üzerinden yapılan çalışmalar e-ticaret sitesine büyük oranda organik takipçi çekmesini sağlar ve satışlarınızı arttırmaya yardımcı olur. E-ticaret ve sosyal medya birbirini sürekli olarak destekler niteliktedir. Sosyal ağlarda bulunan büyük kitleleri kullanan e-ticaret siteleri rakiplerinin önüne geçer ve pazarda yer sahibi olur.

Küçük ya da büyük farketmeksizin, markalar sosyal ağlar üzerinden ürünlerini ya da hizmetlerini hızlıca tanıtma imkanına sahiptir. Son zamanlarda iyice artan sosyal medya trafiğinden yararlanmak artık markanın geleceği ve rakipleriyle rekabet edebilmesi için mecburidir. Ayrıca müşteriyle hızlı şekilde iletişime geçmek, istek ve görüşlerinden yararlanabilmek, firmaların e-ticaretteki satış hacmini etkileyen faktörlerdendir.

sosyal medya

E-ticarette Sosyal Medyadan Satış Yöntemleri Planlama

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi e-ticarette sosyal medyanın yeri çok büyüktür. E-ticaret satışlarınızı arttırabilmek ve sitenize sürekli olarak organik ziyaretçi çekebilmek için sosyal medya kullanımı zorunlu hale geldi. Bundan dolayı e-ticaret siteniz ve sosyal medya hesaplarınız birbirine entegre olmalı ve birlikte yürütülmelidir.

Bütün bunları düşündüğümüzde bu çalışmalara başlamadan önce bir plan hazırlamak gerekir. Bu plan için satışlarımızı nasıl arttırabileceğimizi ele almamız gerekiyor. 

Sosyal Medyada Hedefler: Etkileşim, iletişim ve geri dönüşümler üstüne hedeflerinizi belirlemelisiniz.

Rakip Analizi: Rakiplerinizi analiz ederek, güçlü, zayıf yönlerinizi bulmalısınız. Bununla beraber fırsatlarınızı ve tehditlerinizi analiz ederek planlamalarınızı daha sağlam zemine oturtmanız mümkün.

Data ve Veriler: Geçmiş çalışmalarınız hepsinden faydalanarak nereden ne kazandığınızı, bununla beraber yapılan yanlışları ve kötü geri dönüşleri de sosyal medya analizlerinden bulmanız mümkün. Bunları değerlendirerek daha verimli stratejiler oluşturabilirsiniz.

İçerik Takvimi: İçeriklerinizi belirli bir plana oturtarak bunları içerik takvimine eklemeniz ise büyük kolaylıklar sağlayacaktır. Böylece daha yeni içerikler oluştururken belirli bir plana sadık kalırsınız ve düzenli paylaşım yapmayı sağlayabilirsiniz.

 

E-ticarette Sosyal Medya Platformunu Doğru Seçmek

Sosyal  medya çalışmaları için öncelikle hedef kitlenizi iyi tanımalı ve analizini iyi yapmalısınız. Bu, doğru hedef kitlenizin nerede olduğunu bulmanızı sağlayacaktır. Bundan dolayı yatırımlarınızı da daha doğru şekilde yönetebilirsiniz. Bu yüzden hedef kitleniz hakkında araştırmalar yapıp iyice bilgi toplamalısınız. Bu adımın ardından hedef kitlenizin hangi sosyal medya platformunda olduğunu bulabilirsiniz. Bunun ardından hedef kitlenizin hangi içeriklere ilgi gösterdiğini ve etkileşime geçtiğini saptayabilirsiniz. Böylece hedef kitlenize uygun içerikler çıkarmamız mümkün olacaktır. İlk olarak etkileşimleriniz artacak sonrasında ise bu etkileşimler satışa dönüşecektir.

İletişimde Kalmak

Sosyal medya satış çalışmalarına başlamadan önce sosyal medyada kalıcı olmalısınız, hatta en önemlisi sosyal olabilmelisiniz. Bunu sağladıktan sonra satış çalışmalarınız gözle görünür şekilde olumlu yönde etkilenecektir.

Takipçilerinizle iletişimde olmak, sorularına, isteklerine yanıt vermek sosyal ağlarda önem arz eder. Takipçilerinizin ürün ya da hizmetinizle alakalı sorunlarına çözüm üretebilmek kullanıcı size yakınlaştırır. Bunların yanı sıra çeşitli etkinlikler ve hedef kitlenize uygun içeriklerle müşterilerinizin dikkatini çekebilirsiniz. Böylece müşterilerinizle aranızda daha samimi bir bağ oluşacak bu da kullanıcının gözünde güvenirliğinizin artmasını sağlayacaktır.

Kullanılan Görseller ve Videolar

Sıradan fotoğraf ve videolar yerine takipçilerinizin görmek istediği içerikleri çıkarmak markanın yararına olan asıl faktördür. Fakat unutmamanız gereken bir konu var: içerikleriniz çözünürlük bakımından da kaliteli olmalı. Sosyal medyadan müşteri çekmek isteyen bir e-ticaret sitesiyseniz sizin için bu kaçınılmaz bir durumdur. Dolayısıyla bu etkene çok dikkat etmek gerekir. Tüketiciler çözünürlüğü bozuk ya da düzgün kurgulanmamış içerikleri, kalitesiz olarak algılar. Bu durum ürünün tanıtımına zarar verir. Dolayısıyla e-ticaret sitenize ziyaretçi çekemeyecek olmanız anlamına gelir. 

Sosyal Medya Reklamları

Sosyal medya ağlarında hedef kitlenizi detaylı seçebilir ve onlara reklam çıkabilirsiniz. Bu durum hedeflerinize göre değişkenlik gösterebilir. Kullanıcıları profilinize, direkt mesaja ya da isterseniz web sitenize yönlendirebilirsiniz. Bu sayede hedef kitlenize hızlıca ulaşabilirsiniz ve web sitenize trafik çekme imkanı yaratabilirsiniz.

 

Influencer Marketing için profesyonel destek almak isterseniz tıklayıp bilgi alabilirsiniz.