Hedef kitle gerekli planlamalar ve stratejik çalışmalar ile belirlenmiş, ürün ya da hizmetin ulaşması amaçlanan kişi, grup ya da kitleler olarak tanımlanmaktadır. 

Herkese ulaşmak hem maddi olarak hem harcanan zaman olarak gereksizdir. Çünkü ürün ya da hizmetin türü ve satın alma bedeli her bireye uymamaktadır. Bundan dolayı kaynakların planlanarak kullanılması ve pazarlama faaliyetlerinde ürün ya da hizmetin doğru kitlelere gösterip daha iyi geri dönüşler alınması için en önemli kriterlerdendir. Pazarlama faaliyetleri doğru yerde doğru zamanda olmalıdır. Bundan dolayı hedef kitleyi doğru analiz etmek gerekir. 

hedef kitle nedir

Hedef Kitle Nasıl Belirlenir?

Hedef kitleyi belirlemek pazarlama faaliyetlerinin en önemli hususlarındandır. Kitleyi belirlemeden pazarlama yapmaya çalışmak çok büyük olasılıkla hüsranla sonuçlanır. Dolayısıyla hedef kitleyi belirlemek sizin pazarlama faaliyetlerinizin zeminini hazırlar.

Öncelikle hedef kitle belirlenir. Yapılması düşünülen proje bu hedef kitlenin üstüne inşa edilir. Bu durum hem bütçeyi daha doğru kullanmaya sebep olur hem de yapacağınız çalışmaların daha etkili olmasını sağlar. 

Ürün ya da hizmetinizi daha verimli pazarlamak için hedef kitlenizi iyice daraltmanız önerilir. Bu durum bütçenizle bağlantılı olacaktır. Net bir doğrusu bulunmamakla beraber yapılan çalışmalardan elde edilen veriler bize daraltılmış hedef kitlelere pazarlama yapmanın daha kontrollü ve daha doğru sonuçlar verdiğini gösteriyor. Verimlilik açısından da hedef kitleyi çok genişletmek önerilmiyor. 

-Hedef kitleyi belirlerken öncelikle ürün ya da hizmetinizi iyi tanımlamak gerekir. 

-Ürünü ya da hizmeti kim satın alabilir ve yararlanabilir sorusuna cevap vermek gerekiyor.

-Cinsiyet, yaş, eğitim, gelir seviyelerini de belirlemek gerekir. Bunları geçmiş verilere bakarak da analiz edebilirsiniz.

-Yeni markaların geçmiş verileri olmayacağı için kendi araştırma yapması gerekir. Eğer yapamıyorsa ürün ya da hizmetine yakın araştırmalardan yararlanabilir. 

-Hedef kitleyi netleştirmek ve eğilimleri anlamak için yapılan reklam ya da diğer pazarlama faaliyetlerinin verileri mutlaka kullanılmalıdır.

-Belirlenen hedef kitlelerin veri ve analizleriyle profilleri oluşturulmalıdır.

Hedef Kitleye Ulaşmak

Hedef kitleyi oluşturduktan sonra pazarlama faaliyetlerine başladığınızda onlara nereden ve nasıl ulaşacağınızı artık düşünmeye başlayabilirsiniz. Öncelikle iletişim kanallarını seçmelisiniz. Çünkü artık hedef kitlenizin kim olduğunu biliyorsunuz. Bu hedef kitle “nerede bulunur ya da ne okur ve ne izler?” gibi sorular size iletişim kanallarını belirleme konusunda yardımcı olacaktır. Tabi bu soruları fazlalaştırmak sizin elinizde. Ürün ya da hizmetinizin tanıtımını yapacaksınız. Bu durumda doğru kanallar aracılığıyla hedef kitlenize ulaştırabilmek dolayısıyla önemli bir konu. Bütçenin büyük bölümünün harcandığı bu bölümü en verimli şekilde değerlendirmeliyiz. İyi hedef kitle analizi size kullanacağınız iletişim kanallarını da ortaya çıkarır. Bu birbirine entegre durum araştırmalar ve analizler olmadan olumsuz sonuçlar doğurur. 

Hedef Kitle Değişkenliği

Tek bir hedef kitleniz olmak zorunda değildir. Bu durum ürün ya da hizmet çeşitliliğine göre değişkenlik gösterebilir. Ürünleriniz ve hizmetleriniz değiştikçe hedef kitleniz değişir. Ürün ve hizmet sayısı, özellikleri, faydası, fiyatı hedef kitleyi değiştirir. Dolayısıyla duruma geniş bir çerçeveden bakmakta yarar var. Ayrıca hiç beklemediğiniz kişiler ürün ya da hizmetinizi satın alabilir. Hedef kitlenizin içinde yer almaması, sizin müşteriniz olmayacağı anlamına gelmez. İşte bütün bunların analizini okumalı ve duruma göre çeşitli stratejiler çıkarabilmelisiniz.

Rakiplerinizi İhmal Etmeyin

Kendi müşterilerinizin dışında sektördeki rakiplerinizin de müşterilerini araştırmayı unutmayın. Kıyas olarak sektördeki rakiplerinizin müşterilerini de incelemeniz, onlardan edindiğiniz bilgilerle hedef kitlenize daha doğru içerik oluşturma açısından verimli olur. Böylece yapacağınız stratejiler ve planlamalar daha iyi sonuçlar verir.