Sahte takipçiler, sosyal medya kanallarında ve mecralarında gün geçtikçe artan bir sorun haline gelmiştir. Sahte takipçiler, bir kişinin veya markanın hesabını takip ettiği gibi görünen, bir diğer deyişle sayıca fazla görünmesini sağlayan ancak aslında gerçek bir etkileşim sağlamayan veya gerçek bir kullanıcıya ait olmayan hesapları ifade eder. Sahte takipçilerin sayısı gün geçtikçe artmakta ve bu durum ise sosyal medya kullanıcıları ve işletmeler için bir dizi zarar potansiyeli taşımaktadır. Sahte takipçi olarak adlandırdığımız bu hesaplar marka tarafından bakıldığında aşağıdaki etmenlere zarar verir ve marka itibarını zedeleyebilir. Bu etmenler: 

Markaya veya Influencera olan Güvenilirlik Eksilmesi veya Güvenilirlik Kaybı

    Sahte takipçilerin zararları arasında güvenilirlik kaybı bulunmaktadır. Bir kişi veya markanın takipçi sayısının yüksek olması, genellikle güvenilirlik ve etki alanı ile ilişkilendirilir. Ancak, bu takipçilerin büyük bir kısmı sahte olduğunda takipçi sayısı gerçek etkileşim ve ilgi düzeyini yansıtmaz. Bu durum, hesabın veya markanın gerçek bir toplulukla etkileşimde bulunmadığı ve sadece yapay bir popülerlik elde etmeye çalıştığı izlenimini uyandırabilir. Böylelikle ise markaya veya influencera güven kaybı yaşanır. Bu güven kaybı, hassasiyetlik bakımından bir zedeleme yaratacağından ötürü influencera veya markaya ilgi azalır. Sonuç olarak ise negatif sonuçlar, kampanyanın efektif karşılanamaması gibi hususlarla karşılaşılabilir. Bu durum ise doğrudan başarıyı olumsuz yönde etkiler.

Influencer Tarafı Analiz Edildiğinde Etkileşim Oranlarının Düşmesi Sorunu

    Sahte takipçilerin zararları arasında etkileşim oranlarının düşmesi yer alır. Sosyal medya algoritmaları, hesapların popülerliklerini belirlerken etkileşim oranlarına önem verir. Gerçek takipçiler, içeriklere yorum yapar, beğenir ve paylaşırken, sahte takipçiler bu etkileşimleri sağlamaz. Bu durum, hesabın organik erişimini düşürebilir ve algoritmik olarak içeriklerin daha az kişiye ulaşmasına neden olabilir.

Sahte Takipçiler ve Bot Hesaplar Hesabınızın Takipçisini Şişkin Gösterirken Hesabınıza Olan Güven ve Bilinirliği Azaltır

    Sahte hesaplar veya bot hesaplar dışarıdan profilinize bakıldığı sürece takipçi sayı bazında sizi büyük bir kitleye sahipmiş gibi gösterirken. Analiz edildiğinde veya incelendiğinde bot olduğu anlaşılmaktadır. Bu durum anlaşılınca markaya veya influencera güven kalmayacağından dolayı influencerın önerdiği veya markanın pazarlamak istediği ürün veya hizmet eş oranda tercih edilmemektedir. 

    Potansiyel müşteri kitlesinin inancı çok önemlidir. İnanç kaybı size marka itibarınızdan tutun, influencera olan inanca kadar hepsini etkilemektedir. Böylelikle, samimiyet ve içtenlikle yapılan iş birlikleri dahi kullanıcıya inandırıcı gelmeyecek ve kullanıcı tercih edilmeyecektir. Aynı zamanda kullanıcının iş birliği yaptığı marka da otomatik olarak potansiyel veya hedef müşteri kitlesinin perspektifinden bakıldığında inandırıcılığını kaybetmiş olacaktır.

Sahte Takipçilerle Mücadele Etme Uğruna Düzenli Olarak Algoritma Yeniliklerini Takip Etmek

    Sahte takipçilerle mücadele etmek için sosyal medya platformları sürekli olarak algoritmalarını güncellemektedir. Bu güncellemeler ile hedeflenen durum sahte takipçileri tespit etmeye ve ortadan kaldırmaya yönelik önlemleri içerir. Fakat bu önlemler her zaman yeterli olmayabilir ve sahte takipçi satan servisler sürekli olarak yeni yöntemler geliştirebilir. Bu nedenle, sahte takipçilerle mücadele konusunda kullanıcıların da dikkatli olması ve güvenilir kaynaklardan takipçi edinmeye özen göstermeleri önemlidir.

    Sonuç olarak, sahte takipçilerin sosyal medya hesaplarına ve markalara verdiği zararlar çok yönlüdür. Güvenilirlik kaybı, etkileşim oranlarının düşmesi ve sosyal medya algoritmaları tarafından cezalandırılma riski gibi faktörler, sahte takipçilerle mücadele etmeyi zorunlu kılmaktadır. Kullanıcılar ve markalar, organik büyümeye odaklanarak, gerçek ve etkileşimli bir takipçi kitlesi oluşturmak için çaba sarf etmelidir.

    Kornişon olarak siz kıymetli influencerlarımız ve markalarımız baz aldığımızda doğru değerleri yansıtacak ve sahte hesaplara sahip olmayan influencerlar ile markaları buluşturuyoruz. Siz de bizden danışmanlık hizmeti almak isterseniz buradan randevu oluşturarak takviminize ekleyebilir ve bizden bilgi alabilirsiniz.