2007 yılında kurulmuş olan Patirti.com, hesaplı alışverişi misyon edinmiş bir kadın butik giyim markasıdır. Patırtı markası geçtiğimiz 11.11 indirimlerinde online satışlarını arttırmak için influencerlar ile çalışmaya karar vermiştir. Bunun sebebi Covid-19 döneminde influencerların online alışveriş alışkanlıklarının artmasına olan etkisidir.

patirti.com

Kampanya Detayları

Patırtı markası bu kampanya için influencerlar ile sadece affiliate çalıştı. Her influencera ait bir %10 indirim kodu tanımlayarak ilerledi. Affliate çalışma şekli, influencerlara tanımlanmış indirim kodlarının kullanıldığı her sepet tutarının belli bir yüzdesi verilerek kazanç elde ettikleri bir kampanyadır. Affiliate marketing nedir yazımıza göz gezdirerek daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Kampanyada influencerdan istenen patirti.com adresinin linkini ve kendilerine verilen indirim kodlarını içeren storyler atmalarıydı. 2-11 Kasım tarihleri arasında, bu story içeriklerini kendi istedikleri şekilde oluşturabileceklerdi. Kampanya şartları belirlendiğine göre sürecin ilerleyişine geçebiliriz.

Kampanya Süreci

Hedef Kitlenin Belirlenmesi

Bu kampanyada başarılı olunması için hedef kitle belirleme çalışmaları yaptık. Hedef kitlemize hitap eden influencerların kimler olduğunu belirledik. Hedef kitle nedir ve nasıl belirlenir yazımıza da bakabilirsiniz. Kitlemizi belirlerken bazı önemli kriterler belirledik. Bu kriterlere örnek olarak, Patırtı’nın sattığı ürünler ve bu ürünlerin kimler tarafından tercih edileceği olmuştur.

Patırtı markası kadın, erkek, tesettür giyim, büyük beden, abiye ve ayakkabı gibi birçok ürününün satışını yapan bir markadır. Bu ürün çeşitliliği de hedef kitlemizin sattıkları ürünler gibi çok geniş ve çeşitli olmasını sağladı.

Influencer Listesinin Oluşturulması

Sıradaki aşama Patirti.com markasının ürünlerine, hedef kitlesine ve müşterilerine hitap edebilen influencerlar bulmaktır. Patırtı çok çeşitli bir giyim markasıdır ve bu dönemde yüksek indirim oranları uygulanacaktır. Bu sebeple influencer ararken lifestyle ve moda alanlarında paylaşım yapan ve etkileşimleri bu yönde olan kişileri hedefledik. Bulduğumuz her influencerı iletişim bilgileri ve takipçi sayıları ile kaydederek bir liste oluşturduk. Listemiz yaklaşık 2000 influencer içermektedir.

Influencerlar ile iletişim

Kampanyanın detaylarını içeren metinler hazırlayıp çeşitli iletişim kanalları ile influencerlara ulaştık.  İletişime geçilen influencerlardan 95 kişi ile bu kampanyayı yürüttük. İndirim kodlarının iletilmesi, influencerların takipçilerinden gelen sorulara yanıt verilmesi gibi tüm işlemleri influencer temsilcilerimiz anlık olarak gerçekleştirdi.

Uygulama ve Takip

Anlaştığımız influencerlara kampanyada kullanılacak olan kişiye özel indirim kodları ilettik. Influencerların yapacağı paylaşım sayısı hakkında görüşmeler yaptık. Markanın belirlediği şartlar doğrultusunda influencerlar her gün story paylaşımı yaptı. Bu paylaşımların ekran görüntüleri alınarak takibi ve depolamasını yaptık. Günlük paylaşım yapmayan influencerlar ile iletişime geçilip hatırlatmalar yaptık. Gün sonlarında paylaşılan storylerin istatistiklerini istedik. Kampanyanın marka üzerindeki etkileşimine etkisi konusunda bu istatistiksel verilerden yararlandık. Veriler sayesinde site trafiğindeki ve yapılan alışverişlerdeki değişimleri gözlemledik.

Sonuç

Beraber çalıştığımız 95 influencerin toplam 3 milyondan fazla takipçisi vardı. Kampanya sayesinde bu kitlenin Patirti.com ile etkileşim kurmasını sağladık. Verilere baktığımızda satışlarda ciddi oranda bir artış olduğunu gözlemledik. Ve markanın 11.11 kampanya döneminde hedef kitlesiyle buluşmasını sağladık.