Son zamanlarda online alışverişte influencer etkisini neredeyse hepimiz fark etmişizdir ve birçoğumuz da bu sayede online alışveriş yapmışızdır. Peki nedir bu influencer etkisi ve neden üzerimizde böyle bir etki yaratıyor? Bu yazımızda sizler için online alışverişte influencer etkisini inceledik ve tüm bu merak edilen sorulara cevap vermeye çalıştık.

Influencer Nedir?

Sosyal medyanın hayatımızdaki yeri artık oldukça büyük ve neredeyse hepimizin bir parçası haline geldi. Özellikle başlangıçta sadece fotoğraf paylaşımı yapmak için kullanılan instagram, günden güne yenilenen güncellemeleri ile artık yalnızca fotoğraf paylaşımı için değil alışveriş, mesajlaşma, video paylaşımı ve ilgi çekici içerik paylaşımları gibi çeşitli özellikleri ile hayatımızın önemli bir alanı olmaya başladı.

Bunların yanı sıra, sosyal medyada bir ürün tanıtımı veya hizmet hakkında paylaşımlarda bulunan belirli takipçi sayısına ve hedef kitlesine sahip insanları görüyoruz, ilgi alanlarımıza yönelik paylaşım yapanları ise takip ediyoruz. Bu takip ettiğimiz insanlar anlaşmalı oldukları markalar ve aldıkları ürün ile ilgili deneyimleri takipçileri ile paylaşarak tavsiyelerde bulunuyorlar. Bu şekilde etkileşim yaratarak takipçilerine ürünleri pazarlayıp satın alma davranışları üzerinde doğrudan bir etkiye sahip olurlar. Bu nedenle bu kişilere, kelime anlamı etkileyen kişi olan Influencer denilmektedir.

Influencer’ın Tüketici Üzerindeki Etkisi

Günümüzde sosyal medyanın hayatımıza olan etkisi tartışılmaz derecede yoğundur. Özellikle sosyal medyayı aktif ve etkili bir şekilde kullanan influencerların tüketiciler üzerindeki satın alma davranışları da göz ardı edilemez bir gerçektir. Özellikle online alışverişte influencer etkisine baktığımızda takipçilerini direkt olarak markanın alışveriş sitesine yönlendirmesi ile onları online alışveriş yapmaya teşvik etmektedir. Bu da her geçen, gün tüketiciler için alışkanlık haline gelerek onları aslında online alışverişi daha cazip kılmaya başlamıştır.

Artan Online Alışveriş

2020 ile hayatımıza giren COVID-19 ile birlikte artık sosyal mesafeye de dikkat etmeye başladık ve mümkün oldukça alışverişlerimizin birçoğunu online ortamda yapmaya çalıştık. İnternetin de hızla gelişmesi ile birçok tüketici interneti hayatının her alanında kullanmakta ve özellikle internetin en güçlü platformlarından biri olan sosyal medyayı kullanmaktadır. Böylece e-ticaret sitelerine olan ilgi de artmaya başlamıştır ve e-ticaret siteleri de bunun farkında olarak reklam çalışmalarına daha fazla önem vermeye başlamıştır.

Fakat online alışverişte influencer etkisi de göz ardı edilemez bir etkendir. Influencerların yaptıkları paylaşımlar, tavsiye ettikleri ürünler tüketicilere daha çok güven verdiği için onları online alışveriş yapmaya teşvik etmektedir. Sanal ortamda alışveriş yapmayan ve güvenmeyen tüketiciler için onlar ile ürünler hakkında deneyimlerini paylaşan influencerlar tam bir kurtarıcı olmuştur.

Online Alışverişte Influencer Etkisi 

Günümüzün dijital çağında, perakendeciler için daha yüksek kar getirmesi nedeniyle daha olumlu tüketici eylemi oluşturmak için sosyal medya influencerlarını tercih etmek çok daha avantajlı oluyor. Bu sebeple, online alışverişte influencer etkisini görmek aslında çok da zor değil. Çünkü artık günümüzde insanların bir ürünü satın almasının ana nedenlerinden biri de, sosyal medyada influencer tavsiyesi nedeniyle alışveriş yapmaya yöneliyorlar ve almayı düşünmedikleri birçok ürünü, paylaşım yapan ve tavsiyede bulunan influencer etkisiyle satın alıyorlar. Ve bu sayede anlık satın alma davranışı gerçekleşir. Böylece, tüketiciler online alışverişe her geçen gün daha çok ilgi duyuyor ve yöneliyorlar. Bu da online alışverişte influencer etkisinin ne kadar güçlü olduğunu göstermektedir.

Tüketiciler, belirli bir takipçi kitlesine sahip olan, kendi ilgi alanlarına yönelik paylaşımlar yapan, takipçilerine samimiyet ve güven duygusunu veren influencerların yapmış oldukları ürün tanıtım çalışmalarına, tavsiyelere ve onların deneyimlerine güvenerek ürün satın alma eğilimi gösterirler. Bu da bir influencerın aslında güven ve samimiyet duygusunu takipçilerine iletmesinin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Ve yaptığı paylaşımlara, önerilere, tanıttığı ürünlere bu yüzden çok dikkat etmesi gerekiyor. Takipçisini satın almaya teşvik etmek isterken onu kaybetme ihtimali de olabilir bu da online alışverişte influencer etkisini olumsuz bir şekilde yansımasına neden olur.

Sonuç

Yazımızda da bahsettiğimiz gibi son dönemde artık sosyal medya kullanımın artması ile tüketicilerin satın alma davranışları ve alışkanlıkları online alışverişe dönüşmeye başladı. Böylece sosyal medya sayesinde online alışverişte influencer etkisi de her geçen gün artmıştır. Influencer hizmetlerimizden faydalanmak ve daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.