İnternet ve sosyal medya, günümüzde markaların ürünlerini tanıtmak ve hedef kitleleriyle etkileşim kurmak için güçlü bir platform haline gelmiştir. Bu platformların popülerliği, influencer pazarlamasının da yükselmesine neden olmuştur. Bu durumun aksine bir influencer için başarılı bir iş birliği kurmanın önemli bir yolu, kişisel marka uyumunu doğru bir şekilde belirlemektir.

Kişisel Marka Uyumun Nedir?

    Bir influencer ve marka arasındaki kişisel marka uyumu nedir ve neden bu kadar önemlidir sorularını sorduğunuzu duyar gibiyiz. Kişisel marka uyumu, bir influencerın sahip olduğu değerler, tarz ve kişilik özellikleri ile bir markanın kimliği arasındaki uyumu ifade eder. Eğer doğru kümede buluşulduğu senaryoda bu uyum, izleyicilere doğal, samimi ve içten bir deneyim sunabilir böylece marka mesajı daha etkili bir şekilde iletilir.

Influencer Kişisel Markasını İyi Tanımalı ve Yansıtmalıdır

    Bir influencer, marka iş birliği yapmadan önce kendi kişisel markasını anlamalıdır. Değerler, tutumlar ve ilgi alanları izleyicilere sunulan içeriği şekillendirir. Örneğin, bir fitness influencerı sağlıklı yaşam tarzıyla ilgili içerikler üretiyorsa, fast food markaları ile iş birliği yapmamalıdır. Eğer bu iş birliğini gerçekleştirir ise izleyicilere tutarsız bir mesaj iletebilir. Bu tutarsızlık ise influencer ve hedef kitle arasında sağlam olan bağın kopması veya zedelenmesi anlamına gelir. Bu nedenle influencerlar, marka iş birliği yapmadan önce kendi markalarını belirlemeli ve kişisel markalarının amaçları doğrultusunda hareket etmelidir.

Markaların Değerleri ve Misyonları Influencer Tarafından Özdeşleştirilmelidir

    İdeal bir iş birliği için influencerların, markaların değerlerini ve misyonunu anlamaları da önemlidir. Örneğin, sürdürülebilir bir marka ile çalışan bir influencer, çevre dostu içerikler üretebilir ve izleyicilere bu markanın çevre bilincini vurgulayabilir. Bu şekilde, hem influencer hem de marka, izleyicilere tutarlı bir mesaj sunar ve bu da marka sadakatinin artmasına katkıda bulunabilir. 

Influencer ile Marka Arasındaki Hedef Kitle Kesişim Kümesinde Bulunmalıdır

    İş birliği süresince en önemli noktalardan biri ise hedef kitle uyumudur. Influencerların izleyici kitlesi ile markanın hedef kitlesi arasında benzerlikler bulunmalıdır. Örneğin, genç bir moda influencerıyla genç moda markaları arasında doğal bir uyum olabilir. Bu uyum ise markanın ürünlerini hedef kitleye daha efektif ve etkili bir şekilde tanıtmak için kullanılabilir. Örneğin, yemek tarifi çeken bir influencerın finans sektöründe bulunan bir markayla çalışması tutarsız ve uyumsuzdur. Bahsettiğimiz tutarsız ve uyumsuzluklar ise markalar veya influencerlar baz alındığı takdirde her iki taraf için de olumsuz etkenler oluşturacaktır. Hedef kitlelerine karşı olan güvenlerinden tutun, hizmet ettikleri amaçtan ivmelenme veya sapmaya kadar negatif sonuçlar doğurabilir.

    Bu kriterler göz önünde bulundurulduğunda kişisel marka uyumu, influencer pazarlamasının temel bir unsuru haline gelmiştir. Başarılı bir iş birliği için, influencerlar kendi markalarını ve değerlerini anlamalı, markalar ise influencerların içeriklerini dikkatlice inceleyerek uygun bir ortaklık seçmelidir. Bu uyum, sadece bir ürünün tanıtımını değil, aynı zamanda izleyiciyle samimi ve güvenilir bir bağlantı kurma fırsatını da beraberinde getirir. İş birliğini fırsata çevirmek için ise doğru tercihler yapmak, mesajı tutarlı iletebilecek tercihler yapmaktır. Doğru tercihlerin sonucunun hedeflenen gibi olumlu geleceği de aşikardır. 

    Sizlere kişisel marka uyumunun ne olduğundan, nasıl uygulanabilirliğinden bahsettik. Önemli noktalardan, kritik noktalara kadar hedef kitle tarafından tedirginlik veya güven oluşturabilecek esaslardan bahsettik. Siz de bu esasları dikkate alarak tercihler yapıp aynı amaca hizmet eden kesişim kümelerinizin bulunduğu markalarla veya influencerlarla iş birliği yapmayı tercih edin. Aksi takdirde ne gibi senaryolarla karşılabileceğinizden de bahsettik. 

    Eğer bir markaya sahipseniz ve doğru influencerı arıyorsanız buraya tıklayarak rehber niteliğinde olan 4 adımda doğru influencerı bulabilirsiniz. Ayrıca, influencer bulmak veya aramak gibi bir sürece ihtiyacınız varsa veya aksine bir influencersanız ve değerlerinizi yansıtan doğru bir marka bulmak veya aramak gibi bir sürece ihtiyacınız varsa da sizin adınıza bu süreci kolaylaştırabiliriz. Sunduğumuz hizmetleri inceleyerek danışmanlık almak isterseniz buradan randevu oluşturarak takviminize ekleyebilir ve bizden bilgi alabilirsiniz. Kornişon olarak sevgiyle süreçlerinize destek olmaya hazırız. Hadi sen de Kornişon’lu ol!