Bir marka olarak influencer kampanyasındaki en önemli konulardan biri influencer seçimi dir.dikkat edilmesi gereken en önemli şey marka bilinirliğidir. Marka bilinilirliği ise doğrudan pazarlamayla ilgilidir. Günümüzde efektif bir şekilde kullanılan pazarlama departmanı dijital pazarlamadır. Dijital pazarlama ve sosyal medya yardımıyla marka bilinirliği artırabilir.  

Dijital pazarlamada marka bilinirliğini artırmak için neye ihtiyaç duyarız sorusunu sorduğunuzu duyar gibiyiz. Aşağıda belirlediğimiz önemli noktalar ve yönergelerle adım adım başarı basamaklarını tırmanabileceksiniz.

Marka Bilinirliğini Arttırmanın En Verimli Pazarlama Yöntemi: Influencerlar

    Güncel olarak sosyal medya neredeyse her bireyin sahip olduğu, içerisinde birçok dinamik içerikler barındıran yapılanmadır. Belirli bir kitleye sahip, insanların ilham aldığı veya kişilerin beğendiklerini satın almaya teşvik eden, bir diğer deyişle ‘etkisi altına alan’ kişilere influencer denir. Markanız adına, ürünleri doğru kişinin tanıtması influencerın kelime tanımlanmasından da anlayacağınız üzere oldukça önemlidir. Eğer siz doğru hedeflenen kitleye sahip bir influencer ile iş birliği yaparsanız, sonucunda markanız daha hızlı yayılırken ve büyürken aynı zamanda da hedeflenen doğru kitleye ulaşılması nedeniyle olumlu dönütlerle karşılaşırsınız. Tam da bu nedenle influencerlar, reklamınızı yapmak adına temel yapı taşınızı oluşturmaktadır. 

Adım 1: Marka Bazlı Hedef Kitle Seçimi

    Markanızın temel amaçlarını gözden geçirerek hangi kitleye hitap ettiğini belirlemelisiniz. Örneğin, cilt bakım ürünü satan bir markaysanız doğru hedef kitleye ulaşmak için makyajları takip edilen influencerlar ile iş birliği sağlayabilirsiniz. Markanızın neye hitap ettiğini bilip hangi hedef kitleye reklam sağlarsanız sizin için daha verimli olacağına karar verin.

Adım 2: Hedef Kitle Seçimini Baz Alarak Influencer Araştırması

    Markanızdan hedefinize, amaçlarınızdan ürünlerinize her şeyi hangi kitleye yönlendireceğinizi belirlediniz. Şimdi sıra seçilen kitleye uygun influencer araştırmasında. Sosyal medya kanallarında seçilen kitlenize uygun hashtagler aracılığıyla aratıp kendinize iş birliği yapacağınız influencerlar için minik bir havuz oluşturabilirsiniz. Bu havuzu oluştururken bazı noktalara dikkat etmeniz gerekir. Bunlar: 

  • Takipçi sayısı
  • Etkileşim oranı
  • Kaliteli içerik
  • Daha önce iş birliği yapılmış markalar 
  • Influencer-takipçi iletişimi

Adım 3: Influencer Havuzunuzu Daraltmak

    Influencer havuzunu daraltmanız üçüncü adımımız. Artık ne istediğini bilen, hedef kitlesini seçmiş, iş birliği ve reklam için öneri havuzu oluşturmuş bir markasınız. Şimdi sırada bu havuzu daraltarak hedefinize daha çok yaklaşmak var. 

    Yukarıda belirttiğimiz maddeleri eleyerek oluşturduğunuz influencer havuzundan her bir influencer için listeleme yöntemi kullanın. Listeyi sütunlara bölüp markanızla uyumluluğunu anlamak adına alt alta sıralayın. Sıraladığınız her bir influencer satırını yukarıda belirttiğimiz maddelerin sütunlarıyla birleştirerek yeniden bir sıralama oluşturun. En uyumludan daha az uyumluya doğru bir listeyle bu adımı da tamamlamış olacaksınız. Şimdi sıradaki adıma geçme zamanı. 

Adım 4: Influencerlar ile İletişime Geçme

    Buraya kadar gerekli tüm koşulları sağladığınız, hedefinizde neredeyse zafere ulaşmaya yakın bir noktaya geldiğinizi belirtmek isteriz. Marka bilinirliğinizi daha iyi noktaya getirecek, reklam ve işbirliği projenize uygun daraltılmış influencer havuzunuzla etkileşime geçme vakti. İletişim bilgilerini kullanarak influencerlar ile iletişime geçerken kullanmanız gereken bir mesaj veya maile ihtiyacınız var. Mesaj veya mail içeriklerinizi hazırlarken dikkat etmeniz gereken önemli etkenler ve önerilerimiz şunlardır: 

  • Markanızı tanıtan bir metin, video veya sunum
  • Reklam ve iş birliğinizi anlatan bilgilendirme metni 
  • Etkileşime geçtiğiniz influencerdan beklentilerinizi anlatan açık ve aydınlatıcı bir metin 

    Yukarıda belirttiğimiz önerileri dikkate alarak markanıza uygun influencer adayınızla iletişime geçip iş birliğinizi yürütebilir veya markanızın bilinirliğini artırmak ve güvenilir ellere emanet etmek isterseniz sizin adınıza bu süreçleri yönetebilen danışmanlarımıza markanızı emanet ederek Kornişon’a başvurabilirsiniz. Biz de sizin için geniş influencer havuzumuzdan markanızla iş birliği sağlayacak doğru adaylarla aranızda bir köprü oluşturabilir ve sürecinizi yönetebiliriz. Sürecinizi yönetmemiz ve markanızın yolunun doğru influencerlar ile kesişebilmesi için buradan randevu oluşturabilir ve bizden bilgi alabilirsiniz.