Influencer pazarlaması marka bilinirliğini artırmak, ürün tanıtmak ve satışlarda büyümek amacıyla sosyal medya platformları üzerinden, seçtiğiniz platformundaki düşük, orta ya da yüksek takipçili profillerle iş birliği yapmaktır. 

Influencer kullanımında odak nokta güvenilirliktir. Bireyler takip ettikleri influencerlara güvenir ve sözlerine saygı duyarlar. Bundan dolayı ürün ya da hizmet daha az sorgulanır ve daha hızlı satın alma hareketi gerçekleşebilir. Aslında temelde bu düzen üstüne kurulmuş olan sistemde projelerin gerçekleşmesi ve satışa dönüşebilmesi için bazı püf noktalar vardır. Birazdan anlatacağımız bu püf noktalara dikkat edilmemesi halinde influencer kullanımı yararlı olmayabilir. Markaların yatırımları havada kalabilir. Öncelikle influencer seçimiyle başlayalım…

Influencer nasıl seçilir

Doğru Influencer Pazarlaması  Nasıl Yapılır?

Her alanda olduğu gibi burada da yatırımın kime ve nasıl yapılacağı büyük önem taşıyor. Acele edip yüksek takipçili profillerle hemen iletişime geçmek doğru olmaz. İlk önce bulunduğunuz sosyal medya platformunu analiz etmelisiniz. Bunun ardından seçtiğiniz influencerların analizini çıkarmalısınız. “Sizin hedef kitlenize gerçekten ulaşabilir mi?” sorusunu her zaman aklınıza getirin. Çok takipçili olması sizin hedef kitlenizle uyuştuğu anlamına gelmiyor. Doğru analizlerle doğru hedef kitleyi bulacak influencer seçimi için araştırma yapmanın faydasını kesinlikle göreceksiniz.

Bu noktada nano-micro-macro-mega influencer özellikleri devreye giriyor. Influencer ayrımı ve özellikleri için diğer blog yazımıza ulaşabilirsiniz.

Influencer pazarlamasında, içeriği genellikle kitlesini daha iyi tanıdığı için influencerlar çıkarıyor fakat bu süreçte onlara rehberlik yapacak olan da markalar. Ürün ya da hizmeti için doğru bilgiler influencera vermelidir. Bunun sebebi daha açıklayıcı ve daha doğru içeriğin çıkmasıdır. Bununla beraber ne elde etmek istediğinizin planı da net olmalıdır. Hedefinizle mesajınız uyuşmalıdır. Üretilen içerik de buna uygun olmalıdır. Eğer bunun tersi olursa umduğunuzu bulamayabilirsiniz. 

Influencer Pazarlaması Markalar İçin Neden Önemli?

Influencer kavramı oluşmaya başladığından beri yeni pazarlama stratejileri de hayatımıza girmiş oldu. Influencerların tüketiciyi harekete geçirebildiğini keşfeden markalar bu alana yaptıkları yatırımlarla yeni müşteriler kazandı. Günümüzde artık bu durumu hemen hemen bütün markalar biliyor. Doğru yatırımı yapan markaların satışları büyüyor. Ürün ya da hizmetinizi müşterilerinize influencer aracılığıyla güven vererek, geniş kitlelere yaymak için yapmanız gereken size uygun influencerı bulmak ve uygulamaya geçmektir. Markanızı, yaptığınız analizler sonucunda doğru satış stratejisi ile influencer pazarlaması yapmak satışlarda büyütür. Bundan dolayı artık influencer kullanımı markalar için mutlaka düşünülmesi gereken bir seçenek olmuştur. 

Influencer Pazarlaması İçin Bütçe Planlaması

Nano influencerlar bazen ürün karşılığında ya da düşük bütçelerle tanıtım yapabilirler. 

Micro influencerlarla ise düşük ve orta ölçekli bütçeler ile çalışabilirsiniz. Macro ve mega influencerlar için tahmin edeceğiniz üzere büyük bütçeler gerekiyor. Bütçenizi en büyük influencerla çalışmak için zorlamak doğru olmayabilir. Elinizdeki bütçeyi nasıl değerlendirmeniz gerektiğini analiz etmek gerekiyor. Sürekli analizlerden bahsediyoruz çünkü bu işin kritik noktası analizler diyebiliriz. Bazen elinizdeki bütçeyi nano ve micro influencerlara yaymak daha büyük geri dönüşler sağlarken, hedeflerinize göre bazen de macro-mega influencerlarla çalışmak daha isabetli olur. Burada önemli olan doğru analizler ve bunların sonucunda oluşan stratejilerdir. 

Eskilerin Ağızdan Ağıza Pazarlaması Günümüzün Influencer Pazarlaması

Eskiden bir arkadaşınız ya da tanıdığınızın size bir ürünü tavsiye etmesi, güvenilirlik ve aidiyet hissi oluştururdu. Bu durumu dijital çağda influencerlar üstlendi. Aradaki fark artık daha hızlı şekilde daha geniş kitlelere sesleniliyor olması. Influencerlar böylelikle ortak duygular barındırdığı insanları daha hızlı şekilde satın alma davranışına yönlendirebiliyorlar. Her zaman dediğimiz gibi pazarlama yöntemleri değil uygulama biçimleri değişiyor. Dijitalleşen dünyaya uyum bu yüzden çok önemli. Markaların rekabeti artık hızlı yöntemlerle dijitalde var oluyor.