Sosyal medyaya olan ilginin artmasıyla birlikte hayatımızda ‘influencer’ diye bir kavram yer almaya başladı, peki bu influencer nedir? Asıl konumuza geçmeden önce, kısaca influencer kavramına göz atalım.

influencer-nedir

Influencer Nedir?

Çok değil birkaç sene öncesine kadar sosyal medya platformları yalnızca fotoğraf paylaşmak, durum güncellemek gibi amaçlarla kullanılıyordu. Şimdi ise aynı platformlar alışveriş, reklam, kitle yönetimi gibi amaçlarla kullanılıyor. Sosyal medya platformlarına baktığımızda da karşımıza etkileyici güç olan ‘influencerlar’ çıkıyor.

‘Etkileyen kişi’ anlamına gelen influencer kavramı İngilizce kökenlidir. Influencerlar; sosyal medya platformlarında kitlelerin satın alma davranışlarını etkileyen ve hatta değiştiren kişilerdir. Markalar influencerlarla iş birlikleri yaparak marka bilinirliğini, marka güvenilirliğini ve satış oranlarını arttırmayı hedeflerler.

Günümüzde sosyal medyanın gelişmesiyle birlikte Influencer Marketing, ana akım pazarlama araçlarından biri haline gelmiştir. Markalar pazarlama bütçelerinde influencer marketing alanına da bütçe ayırmaya başlamıştır.

Takipçi sayılarına göre influencerlara baktığımızda karşımıza 5 çeşit influencer çıkıyor. Bunlar:

1-    Mega Influencer: 1.000.000 + takipçi

2-    Macro Influencer: 500.000- 1.000.000 takipçi

3-    Mid-tear Influencer: 50.000- 500.000 takipçi

4-    Micro Influencer: 10.000- 50.000 takipçi

5-    Nano Influencer: 1.000- 10.000 takipçi

Biz bu blog yazımızda Nano ve Micro Influencerları ve bu influencerlarla çalışmanın avantajlarını ele alacağız. 

Nano Influencer Nedir?

Bir şey satın almadan önce fikrine güvendiğimiz bir arkadaşımıza danışırız. Ya da fikirlerine güvendiğimiz bu arkadaşımızın aldığı bir şeyi biz de almak isteyebiliriz. Nano influencerın önerdiği bir ürün veya hizmet de, yakın arkadaşımızın önerisine benzer bir etki yaratıyor. 

Nano influencerlar, takipçi sayısına göre influencerlara baktığımızda en az takipçiye sahip influencerlardır. Bu influencerlar; 1.000 ile 10.000 arasında takipçi sayısına sahip olan kişilerdir. Samimi ve özgün içerikler oluşturarak arkadaşlarına ve kendi çevrelerine hitap ederler. Bu influencerların takipçi sayısı az olmasına rağmen; etkileşimleri yüksektir. Ayrıca mega ve macro influencerlara nazaran, iş birliklerinde markalardan daha az ücret talep ederler. Bunların farkında olan markalar, iş birliklerinde nano influencerlarla çalışmaya giderek daha çok yer vermektedir. 

Nano Influencer ile Çalışmanın Avantajları Nelerdir?

Nano influencerlarla çalışmayı tercih etmenin birçok avantajı bulunmaktadır. Bunlar:

      Samimilerdir.

      Özgünlükleri yüksektir.

      Yaptıkları reklamlar daha gerçekçi ve doğaldır.

      Etkileşim oranları yüksektir.

      Maliyet düşüktür.

      İşbirliği sağlamak diğer influencerlara göre daha kolaydır.

Micro Influencer Nedir? 

Micro influencerlar; takipçi sayısına göre influencerlara baktığımızda nano influencerların bir üstünde yer alırlar. 10.000 ile 50.000 arasında takipçi sayısına sahiplerdir. Instagram’ı aktif olarak kullanırlar. Micro influencerlar belli bir alana odaklanmış kişilerdir ve odaklandıkları alanda uzman olarak görülürler. Düşük bütçeli kampanyalar için oldukça uygunlardır. 

Micro influencerların az sayıda takipçiye sahip olmaları, takipçileriyle düzenli iletişime girebilmelerini sağlamaktadır.  Takipçilerinin yorumlarına ve mesajlarına dönüş yapabilirler. Bu influencerların ve markalanın samimi olarak algılanmasını sağlar. Bu durum aynı zamanda hem markalara olan hem de influencerlara olan sadakati arttırmaktadır. Aktif kitleye sahip oldukları için takipçi sayıları çok fazla olmasa da etkileşim oranları oldukça yüksektir.

Micro influencerların etkileşimlerinin yüksekliğinin farkında olan; macro ve mega influencerlara yüksek ücretler ödemek istemeyen markalar, micro influencerlarla çalışmayı tercih edebilmektedirler. Bunun dışında nano influencerlara nazaran daha çok güven verdikleri için markalar, micro influencerları tercih edebilmektedir.

Micro Influencer ile Çalışmanın Avantajları Nelerdir?

Micro influencerlarla çalışmayı tercih etmenin birçok avantajı bulunmaktadır. Bunlar:

      Etkileşim oranları yüksektir. 

      Uzman olarak kabul edilirler.

      Belli niş bir alana odaklanırlar.

      Samimilerdir.

      Maliyet düşüktür.

      Etki güçleri yüksektir.

      Güven verirler.

      Sürdürülebilir ve kategori bazlı takipçi kitlesine sahiplerdir.

      Takipçileriyle karşılıklı iletişim içerisinde olurlar.

Influencer pazarlaması hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz sayfamızdaki diğer blog yazısına göz atabilirsiniz: https://www.kornisonajans.com/influencer/influencer-pazarlamasi/