Günlük yaşamımızda internet kullanımının artması ve e-ticaretin güçlenmesiyle beraber hayatımıza “influencer marketing” terimi de girmiş oldu. İnsanların yaşam şekillerinin değişmesi, tüketim alışkanlıklarının farklılaşması bu pazarlama yönteminin doğmasında en büyük etkendir. Geleneksel satın alma yöntemlerinin yerini giderek e-ticarete bırakması sonucunda markalar da stratejilerini dijital değişimlerle geliştirdi. E-ticarette fiziksel bir alışveriş olmaması nedeniyle internet satışları için influencer marketing süreçlerindeki deneyim ve yorumların satın alma davranışını çok daha fazla etkilediği görüyoruz. Daha detaylı bahsedecek olursak influencer marketing nedir sorusuyla başlayabiliriz.

Influencer Marketing

Tüketicilerin deneyim ve yorumlara sosyal medya platformları üzerinden eriştiğini gören markalar yeni pazarlama çalışmalarına başladı. Bunların başında influencer marketing geliyor. Sosyal medya platformlarında takipçi ve etkileşim sayısı yüksek kullanıcıların yeni nesil kanaat önderleri olduğu söyleyebiliriz. Bu yeni nesil influencerlar yani kanaat önderleri markaların ürün ve hizmetlerine yönelik deneyim ve yorumlarını sosyal medya hesaplarında markaya uygun şekilde tanıtıyor ve ön plana çıkarıyor. Bu yöntem marka bilinirliğini, marka güvenirliğini günün sonunda da markaların satışlarını yükseltmeyi amaçlıyor. İnfluencer Marketing

Markaların Influencer Seçerken Dikkat Etmesi Gereken Noktalar

Kitleniz ve seçeceğiniz influencerların seslendiği kitlenin uyuşması gerekiyor. Bunun sebebi hedef kitlenize daha hızlı ve daha stratejik seslenebilmektir. Bu tüketiciyi daha kolay bağlamaktadır. Hedef kitleniz ve ürün ya da hizmetiniz arasında bağlayıcılık olması ise daha başarılı bir proje olmasını sağlar.

İnfluencer’dan doğru geri dönüşü alabilmek için belirlediğiniz profillerin etkileşiminin organik olması çok önemlidir. Çünkü influencer marketing tüketiciye ulaşabilmek ve etkileşim alabilmek için kullanılan bir pazarlama yöntemidir.

Influencer Marketing’de Stratejinin Önemi

Yukarıda belirttiğimiz üzere influencer marketing alanında etkileşim çok önemlidir. Fakat şunu da unutmamak gerekir ki takipçi ve etkileşim sayısına göre ayrılan nano, micro, macro ve mega influencerları bütçeye göre en iyi şekilde değerlendirmek gerekir. Bunun için hedef kitle doğru belirlenmelidir. Takipçisi ve etkileşimi iyi olan ancak hedef kitleye uygun olmayan macro ya da mega influencerlar çalışmak yerine daha doğru nano veya micro influencer’larla da çalışılabilir. Burada bütçe, hedefler ve planlamalar devreye girer.

Influencer Türleri

Nano

Takipçi sayısı 1.000-10.000 olan influencerlara nano influencer denmektedir. Nano influencerların takipçilerinde kendi çevreleri çoğunlukta olduğu için inandırıcılık seviyeleri oldukça yüksektir.

Micro

Takipçi sayısı 10.000-100.000 olan influencerlara micro influencer denmektedir. Micro influencerlar mega influencerlara kıyasla takipçileri önünde daha güçlü bir etkiye sahiptirler.

Macro

Takipçi sayısı 100.000-1.000.000 olan influencerlara macro influencer denmektedir. Macro influencerlar sahip oldukları takipçi sayısı gereği geniş kitlelere hitap etmektedir.

Mega

Mega influencerlar lokal bir alanın dışına çıkmış, genellikle bilinirliği ülke geneline yayılmış olan 1.000.000+ takipçiye sahip olan influencer’lardır. Nano ve micro influencer’lara kıyasla inandırıcılığı daha az fakat etki gücü ve profesyonellik anlayışı itibariyle iş birliği için en çok tercih edilen influencer türüdür.

Influencer Marketing ve Trendler

Tüketicilerin taleplerini güncel sosyal medya trendlerine uyarlayarak onlara göstermek ilgi açısından büyük önem taşır. Bu sayede marka rakiplerinden kolayca ayrışabilir ve istenilen  hedefe daha kısa sürede ulaşabilir. Gündemi sıkı takip etmek bu işin odak noktasıdır. Trendleri sıkı takip etmeli ve kitlenizin nelerden hoşlandığını iyi tespit etmelisiniz. Aksi takdirde vasat sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Ancak doğru uygulandığı zaman popülerlik artışı için oldukça yararlı bir yöntemdir. 

Influencer Marketing ile Markanı Büyüt

Satın alma kararlarını etkilemek her gün değişen dünyamıza ayak uydurmakla mümkün olur. Pazarlama stratejilerini profesyonelce belirlemek gerekir. İmkanlar iyi değerlendirilmeli, hedefler bu yönde netleştirilmelidir. Hemen hemen her sektör için yapılabilir olan influencer marketing için iyi planlamayla beklediğinizden daha iyi sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Influencer Marketing hakkında profesyonel destek almak için toplantı randevusu alabilirsiniz.