Günümüzde yaşadığımız dönem bizi dijital anlamda vakit geçirmeye iten bir dönemdir. Dijital pazarlama stratejileri, markaların hedef kitlelerine ulaşmada ve etkileşim kurmada bu dijital ile evrimleşmiş dünyanın içerisinde önemli bir role sahiptir. Bu stratejilerin içinde ise influencer pazarlaması, sosyal medya platformlarının yaygın kullanımı ile birlikte büyük bir popülerlik kazanmıştır. Ancak influencer seçimi sadece takipçi sayısına dayandırılmamalı, aynı zamanda influencerın kimliği ve değerleri marka imajınıza uygun olmalıdır.

Aşama 1: Markanızın Amacına Uygun Influencer Seçebilmek

    Bir marka için doğru influencerı seçmek, sadece ürün veya hizmetinizi tanıtmakla kalmaz, aynı zamanda markanızın değerlerini yansıtarak uzun vadeli bir bağ kurmanıza da yardımcı olabilir. İlk adım olarak influencerın kimliği ve değerleri incelenmelidir. Markanızın temel değerlerine uygun olan bir influencer, hedef kitlenizle daha organik bir bağ kurmanıza olanak tanır. Örneğin, çevre dostu bir marka için doğaya duyarlılık ve sürdürülebilirlik konularına vurgu yapan bir influencer seçmek, markanın çevre bilincini ön plana çıkarmasına yardımcı olabilir. Bundan mütevellit markanızda hedeflediğiniz tüm adımlar baz alınarak marka hedeflerinizle örtüşen influencer seçmek son derece önem taşımaktadır. Unutulmamalıdır ki bir influencer etkilediği tüm alanları markanıza dahil edebilme gücüne sahiptir. 

Aşama 2: Influencerın Stili ile Ürün ve Hizmetinizin Örtüşmesini Sağlayabilmek

    Influencerın içerik tarzı ve tonu göz önüne alınmalıdır. Markanızın hedef kitlesiyle benzer bir dil kullanarak iletişim kuran bir influencer, marka mesajınızın daha etkili bir şekilde iletilmesine katkı sağlar. Bu aktarım ise influencerın içeriklerinin takipçilerle daha iyi etkileşimde bulunmasına ve markanızın daha geniş bir kitleye ulaşmasına olanak tanır. Influencerın hitap etme biçiminden gönderi paylaşım şekline kadar yaptığı her bir aksiyon bir influencerın kimliğidir. Özgün bir kimliğe, ürün veya hizmetinizi tanıtmak sizi ve markanızı daha değerli kılar. 

Aşama 3: Influencerın Verilerini ve Oranlarını Analiz Edebilmek 

    Influencer seçerken dikkate alınması gereken bir diğer önemli faktör ise influencerın takipçi kitlesi ve etkileşim oranlarıdır. Sadece yüksek bir takipçi sayısına sahip olmak, etkileşim düzeyini yansıtmayabilir. Etkileşim oranları, takipçilerin influencerın içeriklerine ne kadar ilgi gösterdiğini sergileyen belirteçlerdir. Yüksek etkileşim oranları, influencerın takipçileriyle güçlü bir bağ kurduğunu ve markanızın daha fazla dikkat çekmesine yardımcı olabileceğinin belirteci olabilir. Etkileşim oranları ve verileriyle size kampanya yol haritası baz alındığında ışık tutar. Markanızın reklam kampanyası adına tahmini sonuç gibi unsurları da verileri ve oranları analiz ederek ortalama değerlere ulaşabilirsiniz.

Aşama 4: Influencerın Geçmiş Portfolyosuna, İş Birliklerine ve Ortaklıklarını İncelemek

    Influencerın daha önce iş birliği yaptığı markalara ve bu iş birliklerinin başarısına da dikkat edilmelidir. Eğer bir influencer daha önce markanız baz alındığında benzer bir marka ile çalışmış ve bu iş birliği olumlu sonuçlar doğurmuşsa, bu influencerla iş yapmanın marka için avantajlı olabileceği düşünülebilir. Influencerın geçmiş iş birlikleri rakip markanızla veya hedeflerinize uymayan bir markayla ise o influencerı tercih etmeme hakkına sahipsiniz. Örneğim, ürününüzün savunduğunuz tüm kısımların aksine olan bir markayı daha önce aday influencerınız iş birliği ile tanıtmışsa ve siz ondan markanızla çalışmanızı isterseniz ortada koca bir tezatlık oluşur. Tezatlık ise kesinlikle takipçi kitlesine güven vermez. Savunduğu değerlerin değişmesi bir influencerın kendine ve kitlesine yapabileceği en büyük kötülüktür. Dönüşümler mübahtır lakin değişimler potansiyel müşteri kitleniz tarafından kötü karşılanabilir. Bundandır ki geçmiş iş birlikleri ve ortaklıklara bakmak son derece önemlidir. Bir influencerın portfolyosu, o influencerın markanıza aday influencer olup olmadığını belirlediği gibi o influencerın stilini, üslubunu ve dijital kimliğini de belirler.

    Sonuç olarak, influencer seçimi marka için kritik bir karardır ve dikkatlice yapılmalıdır. Influencerın kimliği, değerleri, içerik tarzı, takipçi kitlesi ve etkileşim oranları, markanızın hedeflerine ulaşmasında önemli bir rol oynar. Doğru influencerı seçmek, markanızın imajını güçlendirecek ve hedef kitlenizle daha derin bir bağ kurmanıza yardımcı olacaktır. Başarılı bir kampanya süreci atlatmak isterseniz influencer marketingde nasıl başarılı kampanya yürüyetebileceğinizi size anlatmıştık. Markanızın değerlerine uygun influencer seçmekte siz de zorlanıyorsanız profesyonel olarak Kornişon’dan danışmanlık alabilir, bizlerle buraya tıklayarak randevu oluşturup iletişime geçebiliriz. Hadi durma, bizle iletişime geç ve markana uygun influencerlarla iş birliği yapma fırsatı yakala!