Influencer kavramı ve gelişimini anlatmadan önce influencer ne demek ona bakalım.

Influencer; sosyal medya platformlarında yaptığı yorumlar, paylaştığı fotoğraflar, verdiği bilgiler önemsenen ve ilgi uyandıran bireylerdir. Bu bireyler sosyal medya platformlarında günümüzün kanaat önderleri sayılabilir.

Influencer Kavramı Gelişim Süreci

Teknolojinin gelişmesi ile yeni iletişim ağları meydana çıktı. Bu ağlarda bilgi hızlıca tüketiliyor ve etkileşim çok hızlı gerçekleşiyor.  Bu mecralar yeni pazarlama uygulamaları ve stratejilere neden oldu. Geleneksel pazarlamanın dijital dönemde yetersiz kalmasıyla birlikte tüketici davranışı için dijital pazarlamaya başvuruldu. Bu strateji ve hedefler oluşturulurken, dijitalin veri sağlama kolaylığı ve hedef kitlenin davranışlarını inceleme imkanını kullanarak tüketici davranışını etkilemeye yönelik bolca pazarlama faaliyetleri yürütülüyor. Fakat aslında geleneksel yöntemler ile dijital yöntemler arasında bir fark yok. Bu durum için  geleneksel pazarlamada kullanılan yöntemler dijitale uyarlanıyor diyebiliriz. Sadece artık dijital pazarlama markaların işlerini kolaylaştırıyor. Araştırma ve data toplamak için harcanan büyük bütçelere artık çok fazla gerek kalmıyor çünkü gelişen teknoloji bunları bize sağlayabiliyor.

Çığ gibi büyüyen sosyal medya kullanım oranları ve kişilerin sosyal medya platformlarında geçirdiği zaman markaların dijital platformlarda bulunmasını zorunlu kıldı. Dolayısıyla dijitale evrilen pazarlama yöntemlerinden biri olan “influencer pazarlama” da böylelikle ortaya çıkmış oldu.  Influencer pazarlamanın  da geleneksel pazarlamadaki ağızdan ağıza pazarlamanın dijitale dönüşümü diyebiliriz. Ağızdan ağıza verilen bir tavsiyenin tüketici için anlamı büyüktür. Tüketicinin güven duygusu ve markaya olan ilgisinin artmasına yardımcı olur. Hali hazırda güvenirliği olan ve sosyal medya ağlarında belirli düzeyde takipçisi bulunan  “influencer” dediğimiz yeni nesil kanaat önderleri de markalar için önemli pazarlama araçları haline gelmiştir.  

influencer tarihi

Influencer Kavramı Yükseliş Dönemi

Günümüzde bireyler bilinçli ya da bilinçsiz bir çok reklama maruz kalmaktadır. Bu reklam yoğunluğundan oluşan karmaşa, markalar arası rekabeti iyice yükseltmiştir. Dolayısıyla markaların tüketicilerle iletişim kurmaları ve onları etkilemeleri daha zor hale gelmiştir. Bu durumda markalar, müşteriyle etkileşime geçebilmek için çeşitli yollar denemiştir ve hala denemeye devam etmektedir. Influencer pazarlaması tüketicilerle etkileşime geçmek için arada bir elçi görevi görür. Bu elçilik marka yerine influencerın tüketiciye seslenmesi ve markanın ürün ya da hizmetini bir şekilde anlatmasıdır. Influencer pazarlamasının etkisi de tam olarak burada görülüyor. Zaten halihazırda beğenilen, ilgi gören ve güvenilir olan influencerlar markanın ürün ya da hizmetini tanıttığında doğrudan tüketici davranışlarını değiştirebiliyor. Bu pazarlama çalışmalarının işe yaramasıyla beraber influencer marketing yatırımları giderek yükseldi ve yükselmeye devam ediyor.

Markalar televizyon reklamlarında dahi sosyal medya ünlülerini yani influencerları kullanmaya başladı. Bu çalışmalar derin veri ve analizlerle oluşturuluyor. Influencer kullanımı seslendiğiniz kitleyle de alakalıdır. Ama özellikle Z kuşağı için büyük önem arz ediyor. Z kuşağının eskisi gibi televizyon izleme alışkanlığı bulunmuyor. Genelde internette ve sosyal medya platformlarında zaman geçiren Z kuşağının referans aldığı insanlar da dolayısıyla internet ortamından oluyor.

Bütçeye göre influencer bulunabilmesi, geri dönüşlerin hızlı alınabilmesi ve sosyal medya kullanımın çok fazla artması da influencer marketing yükselişini desteklemektedir.

Yeni Ajans Modeli Influencer Marketing Ajansı

Televizyon ünlülerini zaten reklamlarda kullanılıyordu. Dolayısıyla reklam ajanslarıyla bağlantıları da bulunuyor. Influencer diyerek aslında internet ünlülerinden bahsediyoruz. Sosyal medyada pazarlama çalışmaları ve influencer ikilisinin çalışmaları arttı. Bundan dolayı günümüzde yeni bir ajans modeli olarak “Influencer Marketing Ajansları” oluşmaya başladı. Bu ajanslar markanın hedeflerine uygun influencerlar ile projeler başlatarak verimi artırmayı hedefliyor. Çünkü sosyal medya kullanımının artmasına bağlı olarak influencerlar sayıları da arttı. Bu durum markaların influencer pazarlama verimini etkiledi. Influencer marketing ajansları da tam olarak bu duruma el atıyor ve doğru influencer ile doğru projeler yürüterek verimi en yüksekte tutmayı hedefliyor. Bu ajanslar aynı zamanda sosyal medya dinamiklerine de hakim. Dolayısıyla markaların bu yola başvurma sebebini artırıyor.