Influencer ajansı nedir ve hizmetleri nelerdir? Nasıl avantajlar sağlar? Hepsinin cevabı yazımızda. Keyifli okumalar dileriz… Influencerların popülerliğinin son zamanlarda fazlasıyla arttığını hepimiz görüyoruz ve biliyoruz. Bunun  sonucunda önce influencer marketing, ardından da markaların influencer marketinge verdiği önem sonrası işlerin daha profesyonel şekilde yürümesi için influencer ajansları ortaya çıktı. Markalar influencerların gücünden yararlanarak sosyal medayada satışlarını büyütmek istiyor. Influencer ajanslarının ortaya çıkma sebebi de bu satışlarda büyümeye giden yolda markalarla daha kurumsal şekilde iletişime geçebilmek, işleri plan programlı şekilde yürütmek ve sosyal medya dinamiklerini kullanarak kampanya performansını yükseltmektir.  Dolayısıyla gelen brief doğrultusunda marka özelinde çalışmalar yaparak kampanyayı geri dönüş oranı yüksek şekilde gerçekleştirmeye çalışırlar. Bu çalışmaları marka değerini koruyarak yapar. Ajanslar kampanya hedeflerini gerçekleştirebilmek için markalarla sürekli yan yana iletişim halinde olurlar.   Bir marka ve influencer ajansı arasındaki güven, özveri ve doğru iletişim kampanyanın sonuçlarını doğrudan etkiler. Doğru brief ve çözümlemeler yine kampanyanın performansına etki eden faktörlerdendir. influencer ajansları

Neden Influencer Ajansı ile Çalışılır? 

Influencer ajansları, influencerlar ile markalar arasındaki bağlantıyı kurar ve bütçelerine bağlı olarak  markayla alakalı çalışmalar yaparak onlara etkileşim ve geri dönüş oranına göre en uygun influencerları sıralar. Bu sıralamada influencerın çıkardığı içerikler, influencerın takipçilerinin organikliği, marka imajıyla uyumlu olması ve hedef kitle uyumu dikkat edilen kriterlerdendir. Genel olarak temel amaç; doğru influencerları bulmak, onlarla kampanya doğrultusunda doğru içeriği çıkarmak ve gün sonunda performansı yüksek kampanyalar yürütebilmektir. Dolayısıyla influencer kampanyaları için ajansın rolü büyüktür. Organizasyonu marka için bu ajanslar üstlenir ve gerçekleştirir. Öncelikle kampanyanın amacına göre stratejiler oluşturulur. Ardından araştırmalar ve geliştirmeler yaparak verilecek mesajı belirlerler. Uygulamaya geçilmeden önce yapılacak paylaşımların örnekleri alınır. Bu örnekler markaya gönderilerek onay sürecinden geçer. Dolayısıyla marka onayı olmadan uygulamaya geçilmez. Markadan onay alındıktan sonra ise uygulama kısmına geçilir. Uygulama kısmı düzenli olarak ajanslar tarafından denetlenir. Uygulamanın bitişinde ise bütün influencerlardan erişim, gösterim, paylaşım, beğeni ve yorum gibi bütün istatistikler alınarak markaya sunulur. Böylece kampanyanın başarısı veri ve istatistiklerle somut bir şekilde ortaya konmuş olur. Tabi bu düzen ve profesyonellik her markanın çalışmak isteyeceği bir çalışma şeklidir. Dolayısıyla ajanslar da marka yararını önde tutacak şekilde çalışmalarını yaparlar ve iki taraflı kazanç sağlanmış olur. Bu nedenle markalar influencer ajansları ile çalışmayı tercih eder.

Influencer Ajansı ile Çalışmanın Avantajları Nelerdir?

Marka yapacağı kampanya için sadece ajans yetkilileri ile iletişime geçer. Yani tek tek influencerlarla iletişim kurmak yerine tek bir iletişim kanalı bulunur. Dolayısıyla bu durum markanın işlerini ve kampanya işleyişini kolaylaştırır. Bu durum bakıldığında büyük kolaylık sağlar. Örneğin bir kampanya için 20 influencer ile çalışılacağını düşünelim (kampanyaya göre azalıp artabilir). Kampanyanın hedef ve amaçlarına göre 20 influencer analiz edilecek ve görüşme sağlanacak. Takipçiler ile etkileşimine ve iletişime bakılacak. Bu 20 influencer ile ayrı ayrı iletişim kurarak onlarla anlaşmak ve denetlemek yerine tek bir elden bütün bunlara ulaşabilmek zaman ve kampanyanın geri dönüş bakımından daha iyi olmasını sağlayacak yer daha çok tercih edilir. Influencerların popülaritesinin son derece artması sonucu ortaya çıkan influencer kirliliği yadsınamaz bir gerçektir. Ajansların temel görevlerinden bir tanesi marka mesajına ve imajına uygun hareket eden influencerlarla çalışmaktır. Marka yararı burada en öncelikli durumdur. Bot takipçisi olan influencerlar tespit edilir ve bu kişilerle çalışılmaz. Dolayısıyla organik takipçisi bulunan influencerlar seçilir. Ardından doğru stratejilerle doğru mesaj verilmesi sağlanarak kampanyanın sonuçlarının daha iyi olması sağlanır. Sosyal medya dilini markaya uyarlarlar. Bu ajanslar kampanyanın seçilen mecraya göre performansına etki edecek dokunuşlar yaparlar.