Sosyal Medyada Reklam Vermek Neden Önemli

Sosyal medya reklamları, sosyal medya ağları üzerinden istediğiniz kitleye ulaşmak için reklam ve tanıtım çalışmaları yapmaya imkan sunar. Dolayısıyla işletmenin/markanın bilinirliğini, etkileşimini, satışlarını yükseltmeye yardımcı olur. Bu reklamların gerçekten sonuç verip yararlı olabilmesi için yapılan reklamın potansiyel müşterileri etkilemesi gerekir. Biz Kornişon Sosyal Medya Ajansı olarak işte tam olarak bu başarının yakalanmasını sağlıyoruz. Peki bunu nasıl sağlıyoruz?

 

Reklam Amacını ve Hedefini Belirlemek

Sosyal medyada reklam kampanyası oluşturmadan önce ilk yapılması gereken reklamın amacını belirlemektir. Çünkü tüm içerik, hedefleme ve bütçe belirlenmiş olan amaç doğrultusunda planlanmaktadır. Dolayısıyla reklam sürecini ilk olarak amaçlarımızı belirleyerek başlatıyoruz. 

Reklam hedeflemesi yaparken sorulması gereken 2 temel soru bulunmaktadır;

-Bu reklamı kimlerin görmesini istiyorsunuz?

-Bu insanlar nerede?

-Bu soruları detaylı analizler ve beyin fırtınası sonucu yanıtlayarak reklamların nasıl bir reklam hedeflemesine sahip olması gerektiğine karar veriyoruz.

Reklam hedeflemesi bizi samanlıkta iğne aramaktan kurtararak, reklamını yaptığımız ürün ya da hizmeti alma olasılığı bulunan tüketicilere götürür.

sosyal medya reklamları

Strateji Oluşturmak

Ajans olarak bu bölümde reklam amacı ve hedefini belirledikten sonra, yine bu hedefe uygun şekilde stratejiler oluştururuz. Bu stratejiler reklamın verimini arttırmak için oluşturulur. Kimlere nasıl seslenip nasıl ilgi uyandıracağımız, hedef kitlenin dikkatini nasıl çekeceğimiz ve onların geri dönüşünü nasıl sağlayacağımız bu aşamada belli olur. Stratejiler içgörülerle birleşir ve geriye reklamın içeriği hazırlamak kalır.

 

Reklamı Hazırlamak

Amaç ve hedeflere göre stratejiyi hazırladıktan sonra bu stratejiye uygun reklam içeriği hazırlanarak reklam performansını en yüksek seviyelerde tutmayı hedefleriz.

 

Reklam Bütçesi

Müşterilerimizden gelen en sık sorulardan biri reklam bütçesinin ne kadar olması gerektiği konusu. Reklam bütçesi, markanın pazarlama bütçesi için bu işe ayırmış olduğu rakam ile, belirlemiş olduğu hedef kitlenin tamamına ulaşmak için gerekli rakamın kıyaslanması sonucu niceliği hesaplanabilir. Tüm bütçeyi bir kampanyayla harcamak yerine, reklamı hiç durmayacak şekilde optimize etmek çok daha istikrarlı ve başarılı bir kampanya elde etmemize olanak tanıyor.


Sosyal Medyadan Reklam Vermenin Avantajları

Kolay Erişim:

Sosyal medyada reklamlar belirlediğiniz hedef kitleye kolay ve hızlı şekilde erişir.

Hızlı Yayılım:

Reklamlar sosyal medyada onaylanma sürecinden sonra hızlıca hedef kitleye ulaşır ve görüntülenmesi sağlanır. 

Düşük Maliyet:

Sosyal medya reklamları geleneksel medyaya göre çok daha düşük maliyetlidir.

Kontrol Edilebilir:

Reklamlar yayınlandıktan sonra istendiği zaman durdurulup tekrar yayınlanabilir. Bu bize reklamı kontrol edebilme imkanı sunar.

Hedefleme Yapısı:

Sosyal medya ağlarında hedeflemeler daha keskin yapılabilir. Daha detaylı ve keskin hedef kitle yapabilme olanağı bu yapılan reklamların performansının arttırmasını sağlar.