Influencer Nedir?

Influencer; sosyal medya mecralarında belirli kitleler tarafından takip edilen, dijital dünyanın kanaat önderleridir diyebiliriz.

 

Influencer Pazarlamasının Önemi

Influencerlarla çalışmanın en temel faydalarından biri takipçilerin influencerlara karşı duyduğu güven duygusunu kullanmaktır. Influencerlar takipçilerinin gözünde adeta bizden biri gibi görülmektedir ve influencer marketing standart bir reklama göre daha doğal, daha samimi ve harekete geçirme gücü daha yüksek bir yöntemdir.

Dolayısıyla iyi bir influencer pazarlaması ile ürün ya da hizmetin bilinirliği ve gün sonunda satışı artabilir.

 

Influencer Analizi

Her markanın hedef ve stratejileri, ürün ya da hizmetine göre değişkenlik gösteriyor. Bundan dolayı her marka için ayrı ayrı influencer seçimi için analizler gerçekleştiriyoruz. Projelerimizin başarıya ulaşması için bu araştırmaların şart olduğunu söylüyoruz. Influencerlar çeşitli alanlarda içerikler üretiyor ve bu alanlarda etkin kalıyor. Öncelikle çeşitli içeriklerin olduğu influencer alanlarını şöyle sıralayabiliriz;

  • Hayvanlar ve Evcil Hayvanlar, Mimari, Sanat, Arabalar ve Motosikletler, Yemek Tarifleri, El Sanatları & Kendin Yap, Eğitim, Moda, Film, Müzik ve Kitaplar, Yiyecek, İçecek, Oyun, Bahçe ve bitkiler, Saç Güzelliği, Sağlık & Fitness, Mizah, Çocuklar ve Ebeveynlik, Doğa ve Açık Hava, Fotoğrafçılık, Teknoloji, Seyahat, Kişisel Bakım, Yaşam Stili…

Ardından üstteki gibi alanlara ayrılan influencerları marka hedeflerine göre ayrıştırıyoruz. Bununla beraber bu alanların içindeki influencerları da marka değerlerine göre ayrıştırıyoruz. Ardından gerekli analizleri yapıp çıkardığımız influencerları markaya öneriyoruz. Böylece daha sağlıklı bir proje ortamı yaratıyoruz.

 

Influencerla Nasıl Çalışılmalı?

Influencerlarla çalışılmasının en temel sebebi inandırıcılık, doğallık ve samimiyet unsurlarıdır. Her influencer, takipçileriyle kendine has bir üslupla iletişim kurmaktadır. Bu sebeple iletişim dilini ve kampanyanın içeriğini influencerın kendisiyle konuşmak ve uzlaşmak reklamın inandırıcılığı için oldukça önemlidir. Aksi halde kampanya ve influencer inandırıcılığını kaybedecek, olması gereken bir influencer kampanyasından çok daha az sonuç getirecektir. Kornişon Ajans olarak bu noktalara özen göstererek influencer çalışmalarımızı yürütüyor ve alınacak en yüksek sonucu hedefliyoruz.

 

influencer hizmetleri

Nano Influencer Nedir?

Takipçi sayısı 1.000-10.000 olan influencerlara nano influencer denmektedir. Nano influencerların takipçilerinde kendi çevreleri çoğunlukta olduğu için inandırıcılık seviyeleri oldukça yüksektir.

 

Micro Influencer Nedir?

Takipçi sayısı 10.000-100.000 olan influencerlara micro influencer denmektedir. Micro influencerlar mega influencerlara kıyasla takipçileri önünde daha güçlü bir etkiye sahiptirler.

Macro Influencer Nedir?

Takipçi sayısı  100.000-1.000.000 olan influencerlara macro influencer denmektedir. Macro influencerlar sahip oldukları takipçi sayısı gereği geniş kitlelere hitap etmektedir.

Mega Influencer Nedir?

Mega influencerlar lokal bir alanın dışına çıkmış, genellikle bilinirliği ülke geneline yayılmış olan 1.000.000+ takipçiye sahip olan influencerlardır. Nano ve micro influencerlara kıyasla inandırıcılığı daha az fakat etki gücü ve profesyonellik anlayışı itibariyle iş birliği için en çok tercih edilen influencer türüdür.