Sosyal medya, içeriklerini kullanıcılarının oluşturduğu sanal ortamlardır. Burada bireyler tamamen kendi iradeleri ile etik sınırlar içerisinde dilediğince içerik oluşturabilirler. Fotoğraflarını paylaşabilir, fikirlerini yazabilir, yaptığı işleri paylaşabilirler. Markalar da bireyler de içeriklerini üretip paylaşır. Bu şekilde sosyal bir ortamın içerisinde yer almış olurlar.

Markalar Neden Sosyal Medyada Yer Almalı?

Günümüzde hedef kitlelerine ve potansiyel müşterilerine ulaşabilmek için sosyal medya kullanmak, işletmelerin/markaların olmazsa olmazlarından. Özellikle teknolojinin gelişmesi ve sosyal ağlara erişimin çok kolaylaşmasından dolayı kullanım sayıdında son zamanlar ciddi artış görülüyor. Dolayısıyla hedef kitlelerine ve potansiyel müşterilerine ulaşmak isteyen işletmeler/markalar sosyal mecralara yatırımını artırıyor. İnternet kullanan herkes neredeyse sosyal medya kullanıyor. Bundan dolayı markalar da sosyal medya kullanarak hedef kitlesi ve  potansiyel müşterileriyle bu mecralardan iletişime geçmelidir. Aksi durumda rakipleriyle rekabet etmesi çok zor bir durumdur. 

Sosyal medyada yer almak size birçok fayda sağlar. Bunları şöyle sıralayabiliriz:

Geniş Kitlelere Erişim

Sosyal medyada müşterilerle iletişim kurmak, ürün ya da hizmet tanıtımı yapmak,  bilinirliği artırmak gibi her türlü iletişim faaliyetini gerçekleştirebilirsiniz. 

Ölçüm

Profilinizin verilerini görebilir bunları ölçümleyebilirsiniz. Bu durum stratejilerinizi berlirmenize yardımcı olur.  Verileri iyi analiz ederek markanızı her anlamda yukarı sıçratacak projeler oluşturmanıza imkan sağlar.

Bütçeye Göre Reklam

Sosyal medyada bütçenize göre reklam verebilirsiniz. Bu durum markalar için bulunmaz nimetlerden biridir. Eskiden çok büyük maliyetler gerektiren geleneksel mecraların yerini alan dijital mecralar, bu avantajı kullanıcılarına sunmaktadır. 

Rekabette Güçlenmek

Sosyal medyasını iyi kullanan bir marka rakiplerine oranla büyük gelişmeler ve yükselişler kaydeder. Bu durumu yaratan markalar günümüzde bolca bulunuyor. İyi bir sosyal medya kullanımı ile ürün ya da hizmetinizi satışlarda büyütürsünüz. Kornişon Sosyal Medya Ajansı olarak bütün bunları sizin için uyguluyor ve markalarımızı hem sosyal medyada hem satışlarda büyütüyoruz! 

Yaratıcı İçerik Üretimi

Yaratıcı içeriğin asıl gücünü doğru bir stratejiden alması gerektiğine inanıyor ve kurmuş olduğumuz strateji doğrultusunda markaya özgü tasarım çizgileri belirleyerek hedef kitlesine uygun yaratıcı içerikler üretiyoruz. Bu içerikler hedef ve amaçlar doğrultusunda belirli bir stratejiyle oluşuyor. Planlı ve programlı şekilde devam ediyor. Hızlı değişen gündeme de ayak uyduruyoruz. Fakat sosyal medyasını yönettiğimiz markanın hedef kitlesini ve potansiyel müşterilerini anlamadan hareket etmeyiz.

İletişim Dili

Hedef kitlesini ve potansiyel müşterilerini araştırıp onların davranışlarını anladığımız markanın sosyal medyadaki iletişim dilini oluşturmak da çok önemlidir. Markanın hitap ettiği hedef kitleyi, bulunduğu sektörü ve mevcut marka algısını göz önünde bulundurarak hedef kitlesine karşı nasıl bir üslup kullanması gerektiğine karar veriyoruz. Ardından tüm mesaj ve yorumlar belirlemiş olduğumuz şekilde yanıtlanıyor.Bu kullanıcıları kendinize çekmenin yollarından biridir. Bunu sağlamak da kornişon sosyal medya ajansının işidir.

Kriz Yönetimi

Markaların takipçileri beğenilerini dile getirdiği gibi olumsuzlukları da dile getiriyor. Hatta bu durum bazen aşırıya kaçarak küfür ve hakarete kadar gidiyor. Bunların önlenmesi ve profilin düzgün bir şekilde kalıcı olabilmesi için oluşacak herhangi bir kriz durumunda, anında müdahale ederek kriz seviyesini minimumda tutuyoruz. Sosyal medyada linç kültürü etkisini müşterilerimiz için ortadan kaldırmak için elimizden geleni yapıyoruz.

İtibar Yönetimi

Her markanın stratejileri ve sosyal medyada bulunma amacı birbirinden farklıdır. Bu amaçlardan biri de itibardır. İtibar bir marka ya da kurumun oluşturmak istediği önemli hususlardan biridir çünkü itibar demek güven demektir. Kornişon Sosyal Medya Ajansı olarak itibar yönetiminin sorumluluğunu sektördeki tecrübelerimizle birleştirerek için alıyor ve yönetiyoruz.

E-Ticarette Sosyal Medya Etkisi

E-ticaret ve sosyal medya aslında birbirine entegre durumdadır. E-ticaretin desteklendiği en büyük platformlar sosyal medya platformlarıdır. Bu nedenle e-ticaret hacmini artırmak ve satışlarda büyümek için sosyal medya hesaplarınızı ve kampanyalarınızı yönetiyoruz.

Sosyal Medya Kullanımında Olmazsa Olmazlar

-Hedef ve amaç belirlemek.

-Hedef kitlenin analizini çıkartmak.

-Hedef ve amaçlar doğrultusunda stratejiler belirlemek.

-Planlı ve programlı olmak

-Kaliteli içerikler çıkarmaya gayret etmek.

-Kendinize has içerikler üretmek.

-Gündemi mutlaka takip etmek.

-Sosyal medyada sosyal olmak.

-Paylaşım saatlerine dikkat etmek.

-Düzenli paylaşım yapmaya dikkat etmek.