Dijital pazarlamanın önemi; teknolojik gelişmelerin ve yaygınlaşan internet kullanımının, işletmelerin hedef müşterilerine dijital medya gibi yeni ve yenilikçi yollar ile ulaşmasına neden olmasından dolayı son yıllarda büyük artık göstermiştir. Tüketicilerin dijital pazarlama faaliyetlerine ilgisinin iyice artmasıyla beraber, dijital pazarlama işletmeler için stratejik önem taşıyan bir araç haline gelmiştir. Markalar dijital pazarlama sayesinde müşterilerine herhangi bir yerde, istediği zamanda ve durumda ulaşabilmektedirler. Dijital pazarlamanın avantajları, sosyal medya platformlarında müşteri ilişkileri ve sosyal medyanın satın alma sürecine etkisi bu pazarlama yönteminin önemini her geçen gün arttırmaktadır.

Dijital Pazarlama Nedir?

Ürün veya hizmetinizin dijital ortamlara amaca ve hedefe göre gösterilmesidir. Fakat bu durum kısa bir cümleyle özetlenecek kadar basit bir iş değildir. İnternetin bulunması ve mobil devrim, ticareti ve pazarlamayı dijitale dönüştürmüştür. İnternet bağlantısıyla ulaşabildiğiniz her alan reklam faaliyetlerinizi yürütebileceğiniz alanlara evrilmiştir. Sınırları olmayan bu uçsuz bucaksız durum, markalara büyük fırsatlar yaratmıştır. Dijitalde var olmamak artık bir seçenek değil zorunluluktur. Dijitalde var olmayanlar küçülmeye mahkum kalmışlardır. Artık istisnasız her şirket bu değişimleri takip ediyor ve stratejilerini bu yönde planlıyor.

dijital pazarlama nedir

 

Dijital Reklam Ajansının Önemi

Marka; müşterileri neredeyse orada olmak zorundadır. Bu durum şu an dijitalde var olmak için en büyük sebeptir. Yenilikleri takip edip modern modern pazarlama tekniklerini kullanarak markaların başarısına etki etmek, markanın devamlılığı için en önemli hususlar arasındadır. Dijitalde markanızı var etmek için, bütün bu konular üstüne sizin için durmadan çalışıyoruz. Online dünyanın bütün fırsatlarından yararlanma imkanı sunuyoruz.
Dijital Reklam Ajansı ile Çalışmanın Avantajları Nelerdir?
Dijital pazarlama ajansları sizin dijitaldeki eliniz kolunuz, hedef kitlenizle aranızdaki köprüdür. Yayınlanan raporlara göre 2021 yılı için; 84.7 milyonluk nüfusumuzun %70.8’i(60 Milyon) aktif bir şekilde sosyal medya kullanmaktadır. Dijital pazarlama ajansı bu kullanıcılar arasından sizin hedef kitlenizi bulur ve analiz eder. Sonra da hedef kitlenize yönelik stratejiler oluşturarak bu kitleye ulaşır.

Markanızın ve müşterilerinizin istek, beğeni ve ilgi alanlarına yönelik dijital bir dil oluşturur. Markanızın söylemek istediği mesajı kitleye uygun, ilgili ve dikkat çekici hale getirerek sunar. Dijital pazarlama ajansları bunların üstünde detaylı şekilde çalışır ve markanın dijitalde var olmasını sağlar. Sosyal medyanızı, Google ve Youtube reklamlarınızı yöneterek kitlenizin dikkatini çeker hale getirmek ve doğru geri dönüşleri alabilmek için çalışır. Kitlenizle güçlü iletişim kurar ve geri dönüşler sağlar. Her soruna ölçülebilir ve raporlanabilir çözümler sunan dijital ajanslar, çözüm yaratmak için yaratıcı dijital kampanyalar ortaya çıkartır.
Dijital Pazarlama ve Geleneksel Pazarlama Arasındaki Fark
Her geçen gün pazarlama yöntemleri değişiyor ve gelişiyor. Bununla birlikte bu değişimleri takip eden markalar başarıyı yakalayabiliyor. Aslında bu yeni yöntemlerin çoğu mevcut pazarlama tekniklerinin günümüze yani teknolojiye evrilen halleridir. Bizler pazarlama tekniklerini geleneksel ve dijital olarak ikiye ayırıyoruz. Peki bunların farkı nedir?

Maliyet
Geleneksel pazarlamanın kullandığı temel mecralar televizyon gazete ve billboard’lerdir. Bu mecralar büyük maliyetler doğurur. Dijital pazarlamada ise bütçenize göre ayarlamalar yapabilmek mümkündür.

Zaman
Geleneksel pazarlamada yapacağınız reklamlar belirli bir gün ve saat içinde yer alır ve değiştirilemez. Dijital pazarlama için bu durum çok esnek ve markanın tercihine göre ayarlanabilen bir durumdur.

İletişim ve Etkileşim
Dijital pazarlamada iletişim çift yönlüdür. Anlık etkileşimler alınabilir, müşterilerinizin duygu ve düşünceleri öğrenilebilir. Fakat geleneksel mecralarda bu durum tek yönlüdür. Marka sadece istediği mesajı yayınlayabilir. Müşterilerinin duygu ve düşüncelerini anlayamaz.

Performans Analizi
Dijitalde yaptığınız yatırımları ölçebilmek markaya büyük avantaj sağlar. Geleneksel mecralarda verdiğiniz reklamın tam olarak bilinmez. Herhangi bir satış söz konusu olduğunda dijitalde rakamları net şekilde alabilirsiniz.

Hedef Kitle Erişimi
Dijital pazarlamada istediğiniz hedef kitleyi kendiniz stratejinize göre belirleyip reklamlarınızı yönetebilirsiniz fakat geleneksel pazarlamada hedef kitlenizi seçemezsiniz. Bundan dolayı ürün ve hizmetinize ilgi duyan ya da duyabilecek kişilere ulaşmak daha zordur.

Sosyal Medya Pazarlaması hakkında diğer yazımızı okumak için tıklayabilirsiniz.