Dijital Pazarlama Ajansı Nedir? Neler Yapar?

“Dijital pazarlama ajansı” ve faaliyet alanlarını anlattığımız bu yazımız için keyifli okumalar dileriz.

Dijital pazarlama ajansı, teknolojik çağ ile beraber günümüzde neredeyse her şeyin dijital ortamlarda yönetildiği dönemde son yılların en popüler kavramlarından biri. Bu teknolojik ortam küçük büyük fark etmeksizin markaları mecburi olarak dijitalleşmeye yönlendirdi. Bu değişimi ve gelişimi yakalayan işletmeler/markalar değerini ciddi şekilde artırdı. Bu dijital dönüşüme ayak uyduramayanlar markaların ise potansiyel müşterilerine, hedef kitlelerine ulaşma konusunda büyük  zorluklar yaşamakta olduğunu gözlemlemekteyiz. 

dijital pazarlama nedir

 

Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital pazarlama kısaca anlatılamayacak bir kavram olsa da şu şekilde özetleyebiliriz:

Ürün ya da hizmetin dijital ortamlarda tanıtılması sağlayan faaliyetlerin bütününe dijital pazarlama denir. 

İnternet kullanımının yaygınlaşması ve mobil devrim ile pazarlama anlayışları ve yöntemleri de değişti. Dijital pazarlama bu şekilde doğmuş oldu. İnternetiniz ile ulaşabildiğiniz her alan reklam ve pazarlama için değerlendirilebilir hale geldi. İşte bu dijital pazarlamanın ta kendisidir. Dolayısıyla dijital pazarlama çok geniş bir bir kavramdır. Uygulama alanı da bir o kadar geniştir. Bu pazarlama ajansları da bu geniş pazarlama ortamında markaların hedef ve amaçlarına göre stratejiler yaratarak hedef kitlelere pazarlama faaliyetlerini yürütür. 

Dijital Pazarlama Ajansının Hizmetleri Nelerdir?

Dijital mecralardaki bütün reklam ve pazarlama faaliyetlerini aşama aşama dijital pazarlama ajansları yönetir. Marka için araştırmalar yaparak bulunan verileri analiz eder. Böylece bulunmanız gereken platformları bulur, hedef kitleyi anlayıp onlara yönelik çalışmalar yapar. Dijital kampanyalar ile markanın hedef ve amaçları doğrultusunda markayı büyütmeyi amaçlar, markaya dijital mecralar için hizmet verir. Bu hizmetleri şöyle sıralayabiliriz:

Web Sitesi Oluşturma ve Geliştirme

Web sitesi markayı dijitalde konumlandırmak ve ardından bu varlığı korumak için gereken ilk ihtiyaçtır. Çünkü web sitesi demek markanın dijitaldeki kimliği demektir. Dijital pazarlama ajansları web siteyi oluşturma, geliştirme, yenileme işlerini üstlenir. Aynı zamanda web sitesinin içeriğine ve amacına göre hem tasarım ögelerini hem işlevselliğini optimize eder. Site hızı gibi Google için önemli değerleri iyileştirir.

İsteğe göre şekillenebilmesine karşın genel olarak marka/kurum hakkında detaylı bilgiler barındıran web sitelerinin kalitesi müşterilerin markaya karşı algısı için önemli unsurlardan biridir. 

SEO

“Search Engine Optimization” yani SEO dijital pazarlamada önem arz eden bir diğer husus. Zor ama emeklerin karşılığını da mutlaka alan bir konudur. Kısaca anlatmak gerekirse Google arama motoru, web siteleri kullanılabilirliğine, içeriğine, faydasına vb. hususlara göre üst sıralarda çıkmasını sağlar. Bu iş uzun ve meşakkatli bir iş olsa da kullanıcıların %85’inin sadece ilk sayfaya bakıp çıktığını düşünürsek, seo çalışmalarının başarıya ulaşması durumunda gelen getirinin sizi tatmin edeceğini söylemek pek de yanlış olmaz. Bu durum sitenize gelen ziyaretçi sayısını fazlasıyla artmasını ve dolayısıyla bunun paralelinde satışlarınızın da artmasını sağlar. Dijital pazarlama ajansları, müşterilerinin web siteleri için seo yapar ve web siteyi üst sıralara taşımaya çalışarak anlattığımız hususları gerçekleştirmeye çalışır.

Dijital Reklamlar

Artık dijital mecralar  bir ürün ya da hizmet alınmadan önce, bu ürün ya da hizmetlerin bakıldığı ,araştırıldığı, incelendiği ve kıyaslandığı ilk yer. Dolayısıyla dijital mecralarda potansiyel kitlelerin önüne çıkabilmek pazarlama yönünden çok önemli bir durum. “Search Engine Marketing” yani arama motoru reklamları işte tam burada devreye giriyor. Arama motoru reklamları ile ürün ya da hizmetin anahtar kelimesi aratıldığında reklam olarak en başta çıkmak mümkün. Bu da sizi direkt olarak potansiyel müşterilerinizle karşılaştırıyor. Sonuç olarak satış potansiyeli büyük oranda artıyor. Dijital pazarlama ajansları, ne zaman ve hangi içeriklerle bu reklamların yayınlanacağını belirler ve uygular.

Sosyal Medya Yönetimi ve Reklamları

Sosyal medya yönetimi, dijital pazarlamanın olmazsa olmazı. Bel kemiği diyebileceğimiz sosyal medya yönetimi, dijital pazarlamayı doğrudan etkiler. Bu sosyal ağlar  büyük kitleleri etkileyebileceğiniz ve harekete geçirebileceğiniz  platformlardır. Böylesine büyük bir potansiyeli kullanmamak pek de mantıklı olmazdı.

Bu büyük platormlarda içerikleri kendiniz üretirsiniz. Normal şartlarda çıkaracağınız bir içerik için ücret ödemezsiniz. Hatta içerik ürettiğiniz sürece ödüllendirilirsiniz. Fakat daha geniş kitlelere ulaşmak isterseniz yine sosyal medya ağlarından reklamlar yayınlayabilmek de mümkün. Hem de belirli bir ücret olmadan tamamen sizin bütçenize bağlı olan reklamlar. Kendi bütçenizle farklı imkanlar sunan bu platformlar markaları satışlarda ve gönüllerde büyütebiliyor. Hem müşterilerin size sempati duymasını hem de satış yapmanızı sağlayan platformları kullanmak, fırsatlar deryası. Dijital pazarlama ya da sadece sosyal medya medya ajansları, sosyal medyada bu fırsatı kullanarak markanın büyümesinde önemli rol oynar.

Detaylarını uzun uzun yazdığımız sosyal medya yönetimini için bu kadar anlatmak yeterli. 

Detaylı sosyal medya yönetimi için ilgili rehber: Sosyal Medya Yönetimi

Veriler, Analizler ve Raporlama

Bura en değerli kısımdır. Marka yöneticilerinin en çok faydalandığı konular veriler, analizler ve raporlama bölümüdür. Dijitalin bize sunduğu en iyi özelliklerden olan veriler bize yol gösterir. Bize ürettiğimiz içeriklerin, yaptığımız reklamların geri dönüşlerini verir. Bu geri dönüşleri detaylı inceleme şansı sunar. Demografik yapılar ve ilgi alanları bu verilere örnektir. Bu veriler iyi analiz edip raporlandığında başarıya giden yol gözükmüş olur. Çeşitli verileri bize sunan dijital mecralardan mutlaka yararlanılması gerekir. Gerekli stratejileri geliştirmek ya da düzenlemek için bu verilerin çıkarmak, analizlerini yapmak ve rapora dökmek şarttır. “Stratejisiz pazarlama olmaz” demek yanlış olmaz. Dijital pazarlama ajansı, işte tam da bu noktada önemlidir. Bu verileri iyi okuyup analize dökebilir ve markaya raporlar. Bununla beraber yeni stratejiler ortaya çıkartır ve markanın gidişatını etkiler.

Dijital Pazarlamanın Avantajları

-Doğru zamanda doğru yere reklam verebilme imkanı sağlar.

-Hedef kitleyi net şekilde seçebilmeyi sağlar.

-Reklamları ve söylemleri platforma göre değiştirebilmeyi mümkün kılar.

-Geleneksel mecralara göre daha uygun maliyetlidir.

-E-posta ile kendinizi sık sık hatırlatmak mümkündür.

-Sürekli iletişim ve etkileşim yakalanabilir.

-Büyük kitlelere ulaşabilme imkanı sunar.

Dijital Pazarlama Ajansı ile Çalışmanın Avantajları

Dijital Pazarlama Ajansları kısaca marka için pazarlama çözümleri üretir. Bu çözümleri dijital platformlar üzerinden planlar ve uygular. Dijitalin dinamiklerine hakim oldukları için markalar için sürekli yenilenebilir içerikler oluşturma konusunda uzmanlaşmışlardır. Hangi alanda nasıl reklam yapılacağını bilirler. Hedef kitleye nasıl sesleneceklerini analizler sonucunda ortaya çıkarıp daha etkin bir iletişimle geri dönüş sağlarlar.