Dijital Pazarlama günümüz dünyasında önemini git gide arttırıyor. Dijital pazarlamanın birçok dalı ve alanı olsa da bu metnin konusu affiliate marketing olacak. 

Affiliate marketing satış ve pazarlama ortaklığı anlamına geliyor. Yani kısaca web sitelerinin, markaların, işletmelerin reklamını yapıp her satıştan komisyon elde ederek para kazanma yöntemidir. 

affiliate marketing nedir

Affiliate Marketing Çalışma Sistemi

Bu pazarlama türünde çok temel anlamda üç farklı taraf yer alır. Satıcı, ortak ve müşteri. Satıcı/üretici ürünün satışını yapan diğer adıyla marka da dediğimiz taraftır. Ortak satıcının ürettiği şeyi çeşitli mecralara pazarlayan kişidir. Tüketici ise satılan şeyleri satın alan taraf oluyor. Tüketicinin aldığı her ürün satıcı ve ortağa anlaşmaya göre paylaştırılır. 

Affiliate Marketing Örnekleri

Affiliate marketing örneklerinden biraz bahsetmek gerekirse eğer mesela blog yazılarında ya da web sitelerinde daha önce görmüş olduğumuz bannerlar buna örnektir. Reklam banner’ı her tıklama aldığında satış yapma olasılığı artmaktadır. Blog yazılarında da çokça görmüş olduğumuz yazıyla ilgili bir bağlantının metne yerleştirilmesi ile okuyucunun/müşterinin ilgisi çekilmeye çalışılır. 

Sosyal medya üzerinden de affiliate marketing kampanyası düzenlenebiliyor. Örneğin markanın reklam ajansları ile iletişime geçerek affiliate ve ek olarak influencer marketing birleştirmesi olasıdır. Böylece reklam ajansı markanın bağlantısını influencera paylaştırmış olur ve her tıklama ya da her satış üzerinden (anlaşmaya göre değişebilir) ücretini alır. 

Affiliate Marketing’in Başarısını Artırmak için Stratejiler

 • İçerikleriniz Özgün Olsun

Üretmiş olduğunuz içerik kaliteli ve özgün ise web sitenize yönelik trafik artacaktır. Kullanıcılar bu tarz içeriklere daha ilgili davranırlar. 

 • SEO Optimizasyonunu Önemseyin

Ürettiğiniz içerik Google aramalarında çok fazla aşağı sıralarda çıkıyorsa o içeriğin pek bir anlamı olmuyor maalesef. İçerikleriniz pazarınızla alakalı aramalarda üst sıralarda gözükürse eğer satış/tıklama olasılığınız artacaktır. Anahtar kelime analizini atlamayın!

 • Sosyal Medyanın Önemi

Markanızın sosyal medya hesapları olması markayı pazarlamak ve marka bilinirliğini arttırmak için oldukça faydalıdır. Web sitenizde üretmiş olduğunuz içerikleri sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız ilgiyi ve trafiği arttıracaktır.

Affiliate Marketing’de Bazı Ödeme Yöntemleri

Bazı yaygın ödeme yöntemleri şunlardır;

 • CPS (Satış Başı Maliyet): Satış yaptığınız her üründen yüzde alırsınız.
 • CPL (Müşteri Yaratma Maliyeti): Kesinleşmiş her müşteri için ödeme alınır.
 • CPA (Eylem Başı Maliyet): Reklamını yaptığınız eylemler tamamlandığında ödeme alınır.
 • CPC (Tıklama Başı Maliyet): Satıcının sitesine getirdiğiniz trafik için ödeme alınır. 

Affiliate Marketing Avantajları

 • Affiliate marketing için ucuz ya da düşük maliyet yeterli olur. Çünkü affiliate programlarına genel yaklaşım böyledir. 
 • Hizmet veya üründen ziyade sadece tanıtıma ve reklama odaklanılır.
 • Bir zaman dilimine bağlı kalmazsınız. Her dakika para kazanabilmeniz olasıdır. 
 • Affiliate marketing kampanyada çalışan markalar ayrıca yapılan çalışmada satış olmasa bile markanın tanıtımı yapılmış oluyor. Böylece potansiyel müşteri sayısı artmış oluyor.

Affiliate Marketing Dezavantajları

 • Web sitenize ya da blogunuza ekleyecek olduğunuz link için biraz kod bilgisi bilmeniz gerekiyor. 
 • Bazı anlaşmalarda ancak belirli miktarda satış sonrası ödeme yapılabiliyor.

Affiliate Marketing’in Sıkça Görüldüğü Siteler

Amazon kullanıcılara sitenizde reklam görüntülenmesi ile bir marketing sunmaktadır. Görüntülenen reklamdan yapılan her satın almada yönlendirme ücreti alırsınız. Amazon’un marka bilinirliği ve tecrübesi düşünüldüğünde bu anlaşmayı olumlu düşünmek hiç şaşırtıcı değildir.

 • Hostinger Ortaklığı

Hostinger’in yüksek komisyonlu hizmeti onunla işbirliği yapmak için yeterli olabilir. Web sitenize uygun banner sunan Hostinger %60 komisyon sunmaktadır. 

Sonuç Olarak 

 Markanızın ya da işletmenizin internet ve dijital pazarlamanın böylesine güçlü olduğu bir çağda çeşitli pazarlama stratejileri ile şu anki halinden çok daha ileriye taşınması oldukça muhtemeldir. Affiliate Marketing’in ne olduğunu, nasıl yapıldığını, avantajları ve dezavantajlarının neler olduğunu kısaca bu yazıda anlattık. Daha detaylı bilgi için bizimle ile iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca diğer blog yazılarımızı da okumayı unutmayın!